Philip Morris ČR zveřejnil uspokojivé provozní údaje za Q1/16

Philip Morris ČR zveřejnil uspokojivé provozní údaje za Q1/16

 

Hlavní události

  • Akcie Erste Group se dnes obchodují poprvé bez nároku na dividendu.
  • Bulharský regulátor opět obnivil ČEZ ze zneužití dominantního postavení na trhu.
  • Philip Morris ČR zveřejnil uspokojivé provozní údaje za Q116.
  • NWR hledá kupce na svoji dceřinou společnost NWR Karbonia.
  • Západoevropské akcie by měly otevřít slušným růstem.
  • Makroekonomický kalendář dnes nabízí americkou průmyslovou výrobu, inflaci a údaje z trhu nemovitostí. Na starém kontinentě se dočkáme pouze obchodní bilance za EMU.
  • Výsledky hospodaření dnes publikuje například americký Home Depot. V Evropě jsou mezi reportujícími společnostmi například Vodafone nebo MAN.

Obchodování na zámořských trzích

Rostoucí ceny ropy i ostatních komodit pomohly akciím těžebních společností. Sektory zpracovatelů surovin a energetických firem si tak včera shodně připsaly 1,6 %, následované informačními technologiemi, které zase podpořila zpráva, že společnost Warrena Buffetta Berkshire Hathaway navýšila podíl ve firmě Apple. Americký akciový trh měřený indexem S&P 500 si tak včera celkově polepšil o 1 %, když se ziskem uzavřely všechny hlavní sektory.

Nákupní nálada se přelila i na asijský kontinent. Rostoucí ceny komodit přispěly k růstu čínských akcií (hongkongský index +0,8 %), slabší japonský jen pak poslal akciové indexy země vycházejícího slunce k 1% ziskům.

Erste Group

Akcie Erste Group se dnes obchodují poprvé bez nároku na dividendu ve výši 0,50 EUR na akcii. Jejich cena by tak díky tomu měla klesnout zhruba o dvě procenta.

ČEZ

Bulharský regulátor pro hospodářskou soutěž opětovně obvinil společnost ČEZ ze zneužití dominantního postavení na trhu. Dle prohlášení firma odmítla jedné místní společnosti vyslovit souhlas s jejím připojením k síti. ČEZ má 30 dní na odpověď.

ČEZ byl již v minulosti několikrát obviněn. Například loni v květnu dostal pokutu od antimonopolního úřadu ve výši cca 17,5 mil. Kč rovněž za zneužití dominantní pozice. Pokuty dostaly i místní distributoři ve vlastnictví ČEZ a dalších společností za nepřiměřeně vysoké ceny za užívání rozvodných sítí. Pro akcie společnosti vnímáme zprávu spíše neutrálně vzhledem k tomu, že Bulharsko tvoří jen malé procento zisku.

Philip Morris ČR

Philip Morris zveřejnil uspokojivé provozní údaje za první čtvrtletí letošního roku. Tržby meziročně vzrostly o 9 %, což bylo ovlivněno zejména rostoucím objemem odbytu v České republice i na Slovensku. Nadále pokračují trendy z předchozích čtvrtletí, kdy se snižuje tržní podíl společnosti v ČR a naopak roste na Slovensku. Výrobní služby dosáhly 0,6 mld. CZK po loňských 0,5 mld. CZK. Výsledky hodnotíme pozitivně, cena akcií by mohla růst.

NWR

Společnost NWR míří ke svému rozpuštění a zániku. Kromě řešení situace v českých dolech hledá kupce pro svoji dceřinou firmu NWR Karbonia, která měla zastřešovat plánovanou těžbu v dolu Debiensko na jihu Polska. Zájem o Karbonii má slovenská investiční skupina Arca Capital. Podmínkou je však předložení podkladů a analýz prokazujících uváděné zásoby uhlí v tomto dole.

MIROSLAV FRAYER

Equity Analyst
Investment Banking

Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!