Podpoří zářijová data z trhu práce USA (NFP) růst sazeb?

Podpoří zářijová data z trhu práce USA (NFP) růst sazeb?

Bezpochyby tou nejdůležitější událostí týdne budou páteční čísla z amerického trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst atakujících 200 tisíc by měl vymazat srpnové zklamání. V kombinaci s vzestupem ISM průmyslové aktivity by se mělo jednat o prostředí podporující očekávání vyšších dolarových sazeb na prosincovém zasedání americké centrální banky. To by mělo dolar podpořit. Výraznějším eurovým ztrátám ale zřejmě zabrání i slušná evropská data. Zářijové PMI potvrdí pokračující solidní růst evropské ekonomiky v průběhu Q3 16. Po červencových nepříznivých číslech francouzského a německého průmyslu přinese srpnem mnohem lepší data. A obdobně to bude i u českých dat. Průmysl, exporty a maloobchodní tržby napraví za srpen extrémně špatné červencové výsledky způsobené kalendářními efekty a dovolenými.

Silný trh práce v USA, v eurozóně otazník nad průmyslem

Evropský ekonomický kalendář tohoto týdne je poměrně nabitý, když přinese nejprve měkké indikátory z průmyslového sektoru, ve druhé polovině týdne ho pak vystřídají tvrdá data z reálné ekonomiky za srpen. Je otázkou, zda srpnové oživení bude stačit na vykompenzování extrémně nepříznivých červencových čísel. Americký ekonomický kalendář bude na zajímavosti nabývat až ve druhé polovině týdne a vyvrcholí pátečními statistikami ze zářijového trhu práce. Očekáváme výsledky potvrzující pokračování současných příznivých trendů.

Finální výsledek evropského PMI z průmyslu za září by měl být konzistentní s přepokládaným růstem evropské ekonomiky o 0,5 % q/q, což by byl výsledek lehce nad naší aktuální prognózou ve výši 0,4 % q/q. Nepatrné zlepšení PMI oproti rychlému odhadu očekáváme díky lepšímu výsledku španělského indikátoru.

Americký ISM index průmyslové aktivity v srpnu klesl pod 50,0 bodu, tedy do pásma kontrakce, a vykázal nejslabší hodnotu od letošního ledna. Na základě výsledku regionálních indexů se obáváme, že ani za září vzestup aktivity zaznamenán nebude.

Oproti rychlému odhadu, který kvůli nepříznivému výsledku z Německa spadnul na nejnižší úroveň za posledních 21 měsíců, očekáváme mírné vylepšení PMI eurozóny ze sektoru služeb. Americká obdoba tohoto ukazatele v podobě ISM by měla poukázat na výrazné zlepšení ze srpnových 51,4 bodu. To byl nejhorší výsledek od února 2010.

Zveřejnění zápisu z poledního jednání ECB by nám mělo ozřejmit, proč na tomto zasedání nedošlo k očekávanému prodloužení programu kvantitativního uvolňování za březen 2017.

Po nevýrazném druhém čtvrtletí a téměř katastrofálním vstupu německého průmyslu do třetího kvartálu bychom za srpen měli zaznamenat výrazný vzestup o 1,0 % m/m, a to zejména v důsledku návratu z dovolených.

Srpnové statistiky z amerického trhu práce zaostaly za očekáváním, což bylo do značné míry způsobeno i počasím. Z tohoto pohledu již bylo září v normálu, což by se mělo podepsat na nápravě srpnových čísel. Za září tak předpokládáme, že bylo vytvořeno 200 tisíc nových pracovních míst. Napjatější situace na trhu práce by se měla projevit v hodinových výdělcích, kde očekáváme zrychlení meziročního růstu ze srpnových 2,4 % na 2,6 % y/y za září.

Euro vůči dolaru minulý týden pouze nepatrně ztratilo

Minulý týden byl na globálním devizovém trhu v podstatě nezajímavý. Klidný kurzový vývoj se propagoval stabilitou vývoje měnového páru eura vůči dolaru. Ten se po celý minulý týden držel v relativně úzkém pásmu jednoho centu mezi 1,1160 a 1,1260 USD/EUR. Ve finále zaznamenal dolar proti euru zhodnocení o nevýrazné čtvrt procento.

V minulém týdnu publikovaná makroekonomická data totiž trhu významnější impuls nepřinesla. Ve prospěch eura hrál lepší německý Ifo index podnikatelské důvěry, na druhé straně důvěra německých spotřebitelů zklamala. Závěr týdne přinesl očekáváné zrychlení meziročního tempa inflace v eurozóně, míra nezaměstnanosti ale nenásledovala očekávání a nepoklesla. Naopak zelené bankovky trpí zvýšenou politickou nejistotou v souvislosti s pokračující kampaní před listopadovými prezidentskými volbami v USA. A ani makroekonomická data příliš nenadchla. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu po očištění o nákup vojenské techniky a letadel nečekaně a celkem výrazně klesly (-0,4 % m/m), což je negativní signál pro investice v rámci HDP za Q3 16. Závěr týdne sice přinesl pro dolar povzbudivé sentiment indikátory (PMI z Chicaga či spotřebitelská důvěra University of Michigan), euro však profitovalo ze spekulací, že by nakonec pokuta vůči Deutsche Bank mohla být výrazně snížena, což vedlo k uklidnění na celých minimálně evropských trzích.

Srpnová česká data z reálné ekonomiky napraví katastrofální červenec

Tento týden bude doma ve znamení dat z reálné ekonomiky za srpen. Po katastrofálním červenci, který byl ovšem negativně ovlivněn nižším počtem pracovních dnů a dovolenými ve velkých českých fabrikách, by měl srpen znamenat korekci. A platit to bude pro maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu, exporty i celkovou bilanci zahraničního obchodu. Bohužel dvouciferné meziroční propady uvidíme i nadále ve stavebním sektoru. Tam je situace vážná již delší dobu kvůli výpadku infrastrukturních investic financovaných z veřejných prostředků.

Na úvod týdne a zároveň nového měsíce se dočkáme výsledku hospodaření ve státním rozpočtu ke konci září. Očekáváme nejlepší rozpočtový výsledek k tomuto měsíci v historii. Data by měla potvrdit silnou příjmovou dynamiku, zejména na straně sociálního pojištění a přímých daní. Zvědavi budeme na vývoj nepřímých daní, zejména DPH. Na výdajové straně bude vidět nízká investiční aktivita. Zároveň se dočkáme zářijového PMI. Předpokládáme, že průmyslová aktivita se zvedla po sezónně ne příliš vydařených prázdninových měsících. PMI by tak měl vzrůst ze srpnových 50,1 bodu na zářijových 51,6 bodu. Podobný obrázek by měla odhalit i polská a maďarská data.

Polská centrální banka ponechá na svém pravidelném zasedání k měnové politice svou klíčovou sazbu nezměněnou na 1,5 %. Jedná se o zasedání, kdy nebude k dispozici nová makroekonomická prognóza. Ta se bude projednávat až na listopadovém jednání.

Slabá spotřebitelská data za červenec vystřídají naopak silná srpnová čísla. Zvyšující se spotřebitelská důvěra v průběhu letních měsíců poukázala na ochotu domácností utrácet ze svých rostoucích mezd. U volatilní časové řady maloobchodních tržeb v automobilovém sektoru očekáváme za srpen silný vzestup o 14,2 % y/y, což se pozitivně projeví v celkové dynamice maloobchodních tržeb. Po červencovém poklesu o 0,4 % y/y by měl být dle našeho odhadu vykázán vzestup o 8,5 % y/y. Tržní konsensus počítá s vzestupem o 7,5 %.

I když někteří menší výrobci a subdodavatelé českého automobilového průmyslu si v průběhu srpna vybírali své celozávodní dovolené, ti klíčoví již je měli za sebou. Efekt statistické základy by měl srpnové statistiky poznamenat významně pozitivně. Ve výsledku by měl být automobilový průmysl tahounem celého sektoru a pozitivní odraz bude patrný i na exportní straně bilance zahraničního obchodu. Bohužel zcela jiná situace panuje v českém stavebním sektoru. Tady nelze za srpen zásadní zlepšení očekávat, opětovně bude zřejmě vykázán dvouciferný meziroční pokles. Stavebnictví trpí zejména nedostatkem velkých infrastrukturních projektů financovaných z veřejných peněz.

Zasedání ČNB ovlivnilo forwardové kurzy

Zatímco maďarský forint odepsal v minulém týdnu téměř procento a čtvrt a o zhruba půl procenta oslabil i polský zlotý, kurz české měny se držel nadále připoután k úrovni kurzového závazku. Tuzemská makroekonomická data korunovým ztrátám nenahrávala. Finální čísla HDP za Q2 potvrdila meziroční dynamiku na původně udávaných 2,6 % s tím, že hlavním tahounem růstu byly čisté exporty. Spotřeba domácností si oproti předchozímu čtvrtletí polepšila pouze minimálně o 0,1 %. Nicméně v průběhu třetího kvartálu by již role spotřeby domácností měla být významnější. Jak ukázal zářijový konjunkturální průzkum, nálada domácností se v průběhu třetího čtvrtletí dále zlepšovala. To na straně investiční aktivity je vidět propad vládních investic. Ten se primárně negativně projevuje ve stavebním sektoru, dopad je ale patrný i v některých průmyslových odvětvích. Srpnová statistika úvěrové dynamiky dokonce ukázala na to, že úvěry domácnostem rostly rychleji než firmám.

Zatímco korunový spotový kurz se téměř nemění, když zůstává připoután k hladině 27,02 CZK/EUR, roční forwardový kurz se minulý týden posunul z pohledu české měny směrem k silnějším hodnotám. Na počátku týdne se ještě roční forward držel na 26,82 CZK/EUR, ve druhé polovině týdne se již dostal na dosah úrovně 26,75 CZK/EUR. Důvodem bylo zasedání čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Hodnocení makroekonomického rámce se oproti předchozímu jednání bankovní rady nezměnilo. Rada potvrdila jako nejpravděpodobnější opuštění režimu kurzového závazku v polovině roku 2017. Určitým překvapením bylo posunutí „tvrdého“ závazku ČNB na konec prvního čtvrtletí. Posunutí tvrdého závazku bylo zřejmě motivováno cílem odradit spekulanty a snížit tlaky na forwardovém trhu. Na šestiměsíčním forwardovém kurzu se to do určité míry povedlo. Na této maturitě koruna ve druhé polovině týdne neposilovala, když její kurz stagnoval na 26,94 CZK/EUR. Dvouměsíční forward dokonce o haléř oslabil.

Zdroj: Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!