Polský zlotý po zasedání NBP posílil

Polský zlotý po zasedání NBP posílil

Polský zlotý včera dále korigoval předchozí prudké oslabení po amerických volbách a druhý den v řadě významně posiloval. Zasedání centrální banky (NBP, viz dále) vliv nemělo a zlotému tak kromě korekce mohly pomáhat i sázky na uvolnění měnové politiky od ECB.

Co se týče zasedání NBP, tak to proběhlo bez jakéhokoliv překvapení. Ke změně měnové politiky v souladu s všeobecným očekáváním nedošlo. Podle slov guvernéra NBP Glapinského se současným zpomalením ekonomiky se počítalo, na druhou stranu lepší využití transferů ze strukturálních fondů EU by jej mělo v první polovině roku opět zrychlit. Guvernér NBP přitom v odpovědi na růst mimo jiné připomněl, že reálné úrokové sazby budou příští rok klesat (což může ekonomice pomoci), neboť inflace půjde nahoru, což samozřejmě implicitně předpokládá stabilní úrokové sazby. Pokud jde o eventuální možnost snížení úrokových sazeb NBP, tak guvernér v této souvislosti zmírnil, že takovou možnost již žádný z členů Výboru pro měnovou politiku nepodporuje.

A nakonec – co se týká hodnocení oslabení zlotého, které nastalo po amerických volbách, tak guvernér Glapinsky pouze uvedl, že proběhlo v rámci oslabení ostatních měn z emerging markets, přičemž depreciace je pozitivní zprávou pro polské exportéry.

Zdroj: ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!