Pravděpodobnost zvýšení sazeb Fedem na zářijovém zasedání klesá

Pravděpodobnost zvýšení sazeb Fedem na zářijovém zasedání klesá

Trhem implikovaná pravděpodobnost toho, že by Fed příští týden mohl zvýšit úrokové sazby o 25 bazických bodů, včera klesla pod 20 %, což podle nás korektně reflektuje fakt, že i tvrdá americká data za srpen signalizují ochlazení ekonomiky. Jak maloobchodní tržby, tak průmyslová výroba se v srpnu (meziměsíčně) propadly, přičemž průmysl v meziročním vyjádření rovněž klesá (o 1,1 %). Za těchto makroekonomických okolností a při vědomí toho, že do prezidentských voleb zbývá pár týdnů, si lze opravdu těžko představit, že Fed by mohl příští středu úroky zvýšit. Mnoho na tom nemění, že situace na trhu práce zůstává relativně dobrá (což potvrdily i včerejší týdenní statistiky). Dnes bude sice zveřejněno poslední důležitější americké makro číslo před zasedáním FOMC – inflace za srpen – avšak to již na očekávání trhů zřejmě mnoho nezmění, byť nervozita může přetrvávat, což ukazuje dlouhý konec křivky, kde tlak na růst výnosů navzdory slabým datům přetrvává (a to nejen v USA, ale i v Evropě).

EUR/USD: Slabší data v USA – konkrétně maloobchodní tržby a průmyslová výroba – kurzem eurodolaru příliš nezahýbala, ačkoliv trhem implikovaná pravděpodobnost toho, že by Fed příští týden mohl zvýšit úrokové sazby o 25 bazických bodů, včera klesla pod 20 %. Podle nás za těchto makroekonomických okolností a při vědomí toho, že do prezidentských voleb zbývá pár týdnů, si lze opravdu těžko představit, že Fed by mohl příští středu úroky zvýšit. Proto i potenciál dolaru do příští středy není velký a poté spíš hrozí jeho propad (za předpokladu, že FOMC nebude zřetelně jestřábí). Dnes bude sice zveřejněno poslední důležitější americké makro číslo před zasedáním FOMC – inflace za srpen – avšak to již na očekávání trhů zřejmě mnoho nezmění, takže i dopad na eurodolar by měl být neutrální.

Ropa: Cena ropy se včera nakonec příliš nezměnila, i když odpoledne se pohybovala poblíž 47 USD/barel. Ropné býky, kteří se vyrovnávají s výhledy na pomalejší růst poptávky, netěší ani zprávy z Libye a Nigérie, kde se schyluje k výraznějšímu restartu vývozů ropy. Dnes pozornost přitáhnou tradičně data o aktivitě amerických těžařů, které se býkům rovněž nemusí líbit. Z tohoto pohledu je totiž zajímavé, že v některých oblastech USA již opět meziměsíčně roste produkce tzv. “břidlicové ropy”.

Wall Street: Americké trhy dokázaly i přes horší výsledky makrodat posílit a všechny tři hlavní indexy připsaly okolo 1 %, technologický Nasdaq Composite + 1,5 %. Akcie Apple od pondělka posílily přes 11 %.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!