Pražská burza: ČEZ zklamal hospodářskými výsledky

Pražská burza: ČEZ zklamal hospodářskými výsledky

Zklamání v podobě kvartálních zisků a snížení celoroční předpovědi EBITDA

Výsledky: ČEZ dnes ráno zveřejnil výsledky svého hospodaření za Q2 16, které byly výrazně pod očekáváním. Za letošní první pololetí pak meziročně klesly tržby o 5 %, EBITDA o 7 % a čistý zisk o 10 %. Upravený čistý zisk za H1 16 dosáhl 14,8 mld. Kč ( 4 % y/y).

Hlavní překvapení: 1) Kvartální tržby byly podstatně nižší, než jsme čekali, a to zejména v segmentu prodeje (meziroční pokles o více než 10 %). 2) Provozní náklady navýšila ztráta z derivátových obchodů s komoditami ve výši 0,8 mld. Kč (oproti zisku skoro 1,5 mld. Kč v předchozím kvartálu). 3) ČEZ zaúčtoval snížení hodnoty majetku za skoro 1 mld. Kč, které se z většiny vztahovalo k rumunským větrným farmám. 4) Firma opět snížila svůj letošní cíl výroby elektřiny v jaderných elektrárnách z 28,7 TWh na 26,4 TWh, což vnímáme jako hodně negativní zprávu. Letošní produkce v jaderných elektrárnách tak nakonec zřejmě bude ještě nižší než ta loňská (26,8 TWh), přičemž ČEZ původně pro rok 2016 předpokládal výrobu na úrovni 30 TWh.

Potenciální dopad na předpovědi: Spolu s oznámením kvartálních výsledků management ČEZ snížil svůj celoroční cíl EBITDA z 60 mld. Kč na 58 mld. Kč. Hlavním důvodem jsou prodloužené odstávky jaderných elektráren. Na druhou stranu, ČEZ ponechal v platnosti předpověď pro upravený čistý zisk ve výši 18 mld. Kč díky sníženým odhadům odpisů a úrokových nákladů.

Potenciální dopad na cenu akcií a naše doporučení: Akcie ČEZ klesají ve dnešním obchodování přibližně o 3 %. Cena akcií se ovšem stále drží nad naší cílovou cenou. V následujících týdnech bychom proto mohli aktualizovat naše doporučení. Připomeňme, že na začátku září bude zveřejněna nová prognóza Société Générale pro ceny německé elektřiny, což je klíčový vstup do našeho oceňovacího modelu.

Hlavní rizika proti našemu doporučení: Nižší než očekávané ceny elektřiny, vyšší než očekávané investice, méně štědrá dividendová politika.

Očekávané události: Konferenční hovor s vedením ČEZ začíná dnes v 16h SEČ. Výsledky hospodaření ČEZ za Q3 16 budou zveřejněny 8. listopadu.

JOSEF NĚMÝ
Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!