Před Fedem zasedá tento týden japonská centrální banka. Co čekat?

Před Fedem zasedá tento týden japonská centrální banka. Co čekat?

Vrcholem tohoto týden bude nepochybně vyhlížené zasedání Fedu, avšak potenciálně neméně důležitou událostí bude také zasedání Bank of Japan. Tato centrální banka patří spolu s Fedem, ECB a částečně i Bank of England mezi nejdůležitější instituce ovlivňující ceny na globálních trzích. Výsledek jednání Bank of Japan (BOJ) přitom bude tentokrát atraktivní hned ze dvou důvodů: zaprvé BOJ sama avizovala, že svoji politiku bude revidovat a za druhé výstupy z jejího zasedání trhy pocítí ještě před tím, než skončí jednání FOMC a šéfka Fedu Yellenová předstoupí ve středu večer před novináře.

Řekněme si, že guvernér Bank of Japan Kuroda nemá a ani do budoucna nebude mít jednoduchou úlohu. Ať BOJ děla co dělá, není dlouhodobě schopna plnit svůj inflační cíl (2 %), který až na dočasné výjimky podstřeluje. Veškeré expanzivní snahy BOJ o vyvolání trvale vyšší inflace selhávají, přičemž její schizofrenní situaci umocňují dvě makro záležitosti: jednak s ohledem na globální konsensus (uvnitř zemí G20) nemůže přímo intervenovat proti své vlastní silné měně (na rozdíl od ČNB, která nikoho nezajímá) a jednak centrální banka musí brát ohled na to, jaké problémy její politika vyvolá uvnitř bankovního sektoru.

Velkou nevoli v této souvislosti vyvolalo nečekané snížení úrokových sazeb do záporu, provedené na začátku tohoto roku, které je v Japonsku finančními kruhy tvrdě kritizováno, neboť nepochybně zhorší hospodaření japonských bank. Vyprovokovalo totiž výrazný propad úrokových sazeb a výnosů podél celé křivky, která navíc výrazně zploštěla. Zdá se, že BOJ bude chtít na tuto kritiku reagovat a tak údajně připravuje opatření, která by měla za cíl prohloubit pozitivní sklon výnosové křivky a to eventuálně aniž by došlo ke snížení oficiální (krátkodobé úrokové sazby). BOJ údajně uvažuje o tom, že by zkrátila maturitu (duraci) nakupovaných dluhopisů (které pravidelně nakupuje jako např. ECB), čímž chce relativně znevýhodnit pevně úročené instrumenty na delším konci výnosové křivky.

A proč je pro BOJ rozhodnutí tak důležité a to třeba i pro trhy ve stření Evropě? BOJ je v delikátní situaci, neboť svým dobrým úmyslem pomoci japonským bankám (přiživit rozpětí mezi krátkou a dlouhou sazbou) nesmí vyvolat dojem, že fakticky svoji politiku utahuje. Pokud se jí to nepovede, může spustit rychlé posilování yenu a výprodej rizikových aktiv po celém světě – tedy nejen v Japonsku.

EUR/USD: Vyšší než očekávaná jádrová inflace v USA za srpen povzbudila v pátek odpoledne kurz dolaru, když trh trochu více znejistěl před středečním zasedáním Fedu. Nicméně ačkoliv meziroční míra jádrové inflace vystoupala již na 2,3 %, tak Fed podle nás nedonutí k tomu, aby již v září zvedl úrokové sazby. Jednak jinak měřená jádrová inflace (Fedem preferovaný index PCE) zůstává stále pod 2 % a jednak kombinace slabých dat a posledních holubičích výroků nedává příliš prostor pro utažení politiky, když to trh nečeká. Každopádně kurz eurodolaru bude nyní do středy nervózně vyčkávat s čím FOMC přijde.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!