Přehled dění na finančním trhu

Přehled dění na finančním trhu

Kurz eurodolaru vystoupal zpátky na úroveň 1,125

Relativně dobrý výsledek německého indexu podnikatelské nálady Ifo a naproti tomu slabý výsledek obdobného indexu z Dallasu přispěly k tomu, že kurz eurodolaru vystoupal zpátky na úroveň 1,125. Před středečním zasedáním Fedu bude trh sice ještě konfrontován s poslední sadou amerických čísel (zejména zboží na zakázky dlouhodobé spotřeby budou zajímavé), avšak velkou aktivitu již neočekáváme. Trh bude spíše vyčkávat na důležité jednání americké centrální banky.

Cena ropy Brent i nadále v těsné blízkosti 45 USD/barel

Cena ropy Brent se pohybuje i nadále v těsné blízkosti 45 USD/barel. V pondělních podvečerních hodinách sice rostla, nicméně na vyšších úrovních se neudržela. Z krátkodobého pohledu podle nás hovoří současné faktory stále ve prospěch poklesu cen ropy. Například zásoby benzínu, jehož spotřeba byla v loňském roce tahounem poptávky, jsou patrně na vysokých úrovních, a to i v Asii.

Akcie na Wall Street pokračovaly v konsolidaci

Americké trhy pokračovaly třetím dnem v konsolidaci, když investoři nepolevili ve výběru zisků poté, co se index S&P 500 minulou středu dotkl téměř půlročního maxima. Index S&P 500 ztratil 0,18 %, DJIA odepsal 0,14 %, zatímco Nasdaq odevzdal 0,21 %. Výsledková sezona si včera vzala oddechový čas, když tento týden postupně čekáme výsledky od gigantů, jakou jsou Apple, Boeing, Facebook nebo Time Warner. Ze 130 společností z indexu S&P 500, které doposud představily své výsledky hospodaření za 1Q, jich 81 % předčilo odhady analytiků na úrovni zisku a 60 % překonalo predikce na úrovni tržeb.

Zlotý zůstává pod tlakem, za 3 dny ztratil 3 %

Pád zlotého pokračoval i v pondělí a polská měna tak za poslední tři dny oslabila o 3,3 %. Roli hraje patrně hned několik faktorů a kromě některých slabších čísel z domácí ekonomiky z poslední doby (průmysl, běžný účet) se patrně na trhu projevují i obavy ze zasedání Fedu, z domácí politiky (problém s hypotékami ve švýcarských francích) a revize ratingu od agentury Moody’s (13. května). Stále se však domníváme, že tyto faktory by se měly týkat zejména druhého čtvrtletí a zlotý by se měl posléze přeci jen přiklánět spíše k dobrým domácím fundamentům. Opatrnější přístup trhu byl patrný i v případě forintu, který rovněž oslaboval. Dnes bude forint sledovat zejména výsledky zasedání centrální banky. MNB bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb, který započal minulý měsíc a může trvat až do června. Dno sazeb vidíme až na úrovni 0,75 %.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!