Přehled trhů a výhled na týden: EUR/USD, dluhopisy, akcie, ropa

Přehled trhů a výhled na týden: EUR/USD, dluhopisy, akcie, ropa

EUR/USD: Eurodolar se stále obchoduje ve stínu rozhodnutí ECB

Ačkoliv statistiky z trhu práce byly výborné, dolar z nich překvapivě nedokázal příliš vytěžit a tak kurz eurodolaru se stále obchoduje ve stínu překvapivého rozhodnutí ECB, která nezvýšila objemy nakupovaných dluhopisů. Dnešní ranní výsledek německé průmyslové výroby, která byla slabší, než se očekávalo, ovšem euru do karet příliš nehraje. Celkově však až do zasedání Fedu (16. prosince) počítáme s tím, že eurodolar zůstane pod tlakem, avšak pod hranici 1,05 se zřejmě nedostane.

Dluhopisy: Silné payrolls posvětily zvýšení sazeb v USA

Německé výnosy ve světle silných payrolls mířily na konci týdne dál vzhůru. Dluhopisům nepomohla ke stabilizaci také skutečnost, že šéf ECB Mario Draghi nevyjádřil žádné znepokojení na reakci trhů po zasedání centrální banky. Týden po payrolls je na vyspělých trzích tradičně klidnější a neočekáváme výraznější stimuly ze strany makrodat – nejdůležitější mohou být páteční maloobchodní tržby v USA. Výhled na prosincové zasedání Fedu ale další slušné číslo pravděpodobně nezmění. Více pozornosti tak nakonec mohou přitáhnout čísla z Číny, která mají potenciál zamíchat jak globálními akciovými trhy tak dluhopisovými. Delším cenným papírům také bezesporu hraje trochu do not padající cena ropy. 

Ropa:  Cena americké ropy WTI po OPECu koketuje s hranicí 40 USD/barel

Cena ropy Brent v pátek bedlivě sledovala, s čím přijdou zástupci zemí OPECu. Zmínky o navýšení produkční kvóty o 1,5 miliónu barelů denně, které by v podstatě vyrovnaly cíl s aktuální produkcí, vyvolaly pokles cen ropy a tak se OPEC pro jistotu dohodl, že nový cíl stanoví až příští rok v červnu. Na našem výhledu alespoň prozatím nic neměníme a pro příští rok tak očekáváme faktickou stagnaci průměrné ceny ropy. Rizik je jako vždy mnoho a vysoká míra nejistoty podle nás znamená, že hledání nové rovnováhy na trhu bude mít znovu za následek vysokou volatilitu cen ropy. Ceny základních kovů v pátek na rozdíl od cen ropy rostly, v průměru o 1,7 %. Cena hliníku se například dostala nad 1500 USD/t.

AKcie: Wall Street zažila největší rally za kvartál

Americké akciové trhy v závěru minulého týdne výrazně zabraly po solidních číslech z amerického trhu práce a holubičích komentářích šéfa ECB. Index S&P 500 posílil o 2,04 %, což stačilo na velmi těsné odvrácení týdenní ztráty a připsání si již devátého týdenního růstu za posledních deset týdnů. DJIA vzrostl o více než 2 %, co se mu naposledy povedlo na začátku září, zatímco Nasdaq zpevnil o 2,08 %. Index DJIA nejvíce táhly akcie Apple, JPMorgan a Microsoft. V očekávání zvyšování sazeb Fedu se dařilo i dalším bankovním titulům, když akcie Goldman Sachs, Bank of America a Citigroup přidaly alespoň 2,5 %. Největším propadákem v rámci indexu S&P 500 byly akcie energetické společnosti NRG Energy, které se propadly na své 12leté minimum na 9 USD. Akcie NRG oslabily o bezmála 18 %. Čtvrtý propad v řadě zaznamenaly akcie GoPro, které si připsaly čtvrtou týdenní ztrátu v řadě a poprvé propadly pod úroveň 18 USD. K pátečnímu více než 5% propadu přispělo snížené doporučení na „neutrální“ z „outperform“ od analytiků Robert Baird, kteří zároveň snížili cílovou cenu na 18 USD z 36 USD.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!