Přehled trhů: akcie, dluhopisy, EUR/USD

Přehled trhů: akcie, dluhopisy, EUR/USD

EUR/USD: Kurz eurodolaru vyskočil zpět nad hranici 1,10

Kurz eurodolaru vyskočil zpět nad hranici 1,10, když oslabování americké měny již lze těžko přičíst šoku z ECB či datům. Dolar zjevně s nedůvěrou pohlíží na oslabování čínského jüanu a to s ohledem na to, že Fed sleduje dnes čínskou ekonomiku pozorněji než ECB. V této souvislosti je zajímavé, že jüan dnes po ránu opět lehce ztrácí a vyvolává tak dojem, že čínští soudruzi jsou po zařazení své měny do koše rezervních měn MMF s tímto krokem spokojeni a nechají svoji měnu klidně dále depreciovat. Pro euro pak včera večer bylo zajímavou pozitivní zprávou, že VW snížil odhad vozů zasažených skandálem z emisí CO2 z 800 tisíc na 36 tisíc. Dnešní kalendář je nezajímavý a tak mohou hrát roli spíše technické faktory a to zda se páru EUR/USD podaří dostat trvaleji nad úroveň 1,10-1,11 (což může být celkem obtížné).

Ropa: Vysoká volatilita cen ropy nadále přetrvává

Vysoká volatilita cen ropy nadále přetrvává. Včerejší čísla o zásobách surové ropy v USA za minulý týden překvapila poměrně velkým poklesem (očekával se mírný růst). To se nejprve ukázalo být dobrou záminkou pro vybírání zisků pro spekulanty na pokles ceny z dřívějších dní a cena vyletěla vzhůru během deseti minut o 1,9 %. Následně však nastoupili na trh protihráči a poslali cenu ropy během dvou hodin dolů o necelých 5 %. Náchylnost k prudkým pohybům jen dokumentuje, jaká nejistota na trhu v současnosti panuje. Dnes ráno se ropa Brent obchoduje opět těsně nad 40 USD/barel.

Akcie:  Americké akcie rostly i padaly současně s ropou

Americké akciové trhy včera následovaly podobnou trajektorii jako cena americké ropy WTI. Index Dow Jones Industrial Average byl včera ušetřen výprodeji hlavně díky oznámenému spojení společností DuPont a Dow Chemical. DJIA klesl pouze o 0,4 % na úroveň 17494 bodů. Index Standard & Poors 500 už podobnou záchranu neměl a končil obchodování se ztrátou 0,8 % na 2047 bodech. Nasdaq Composite dnes propadl až na 5022 bodů a se ztrátou 1,5 % byl výplachem poznamenán nejvíce. Akcie technologické společnosti Yahoo včera v průběhu dne klesaly o 4,1 %, když společnost zrušila svůj dlouho plánovaný spin-off akcií firmy Alibaba Group Holding Ltd. Akcie chemických gigantů Dow Chemical a DuPond dnes rostly o více než 10 %, když se na trh dostala zatím nepotvrzená zpráva, že jsou v pozdních fázích plánovaného spojení. Nově vzniklá společnost by byla oceněna na 120 mld. USD, což by ze spojení mělo dělat největší obchod v daném odvětví.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!