Přehled trhů: Akcie, EUR/USD, dluhopisy, ropa

Přehled trhů: Akcie, EUR/USD, dluhopisy, ropa

EUR/USD: Kurz eurodolaru včera obrátil směr a stoupal

Kurz eurodolaru včera obrátil směr a stoupal, což souviselo s tím, že dolarové úrokové sazby s padajícími cenami ropy a horšími americkými daty klesaly. Ukazuje se tak, že klesající cena ropy má přes slabší akciové trhy spíše negativní vliv na dolar. Dnešní kalendář očekávaných událostí je zcela nezajímavý a tak trh může hledat inspiraci spíše u jiných trhů.

Dluhopisy: Německé výnosy dál padaly v důsledku poklesu cen ropy

Německé výnosy dál padaly podobně jako v pondělí v důsledku pokračujícího poklesu cen ropy. Cena ropy Brent spadla pod 40 USD za barel a díky tomu šly dolů akcie i výnosy německých dluhopisů (na deseti letech o 2 bps). Bezpečným dluhopisům hrála do karet také slabší čísla z Číny. Střednědobě zůstáváme dál naladěni na bezpečné dluhopisy v Evropě negativně. Náš výhled je ale podmíněn stabilizací cen ropy, která by měla umožnit inflaci v eurozóně na přelomu roku lehký nárůst. Český stát dnes opět vstoupí na primární trh, když bude upisovat vládní dluhopis se splatností v roce 2017. S úpisem by neměl být problém, byť upisovaný výnos bude evidentně záporný.

Ropa: Ropa Brent se krátkodobě dostala pod 40 USD/barel

Nečekaný růst zásob ropy v USA, který naznačila data API, dnes ráno pomáhá ceně ropy zpět nad hranici 40 USD/barel, pod níž se krátkodobě ponořila včera brzy odpoledne. Data o čínských dovozech ropy, která stále poukazují na jejich silný růst (za prvních 11 měsíců meziročně o více než 10 %) ropě nakonec příliš nepomohla; vadit může růst exportů ropných produktů. Dnes trh zajímají především oficiální data o amerických zásobách ropy a produktů od EIA. Pokud se potvrdí včerejší odhady API, tak to může pomoci trh stabilizovat. V případě většího růstu zásob by však reakce ceny byla asi značně negativní.

Akcie:  Wall Street zakončila v červeném

Americké akciové trhy uzavřely včerejší obchodní den v červených číslech, když indexy oslabily téměř o procento, což znamená čtvrtý propad za posledních pět dní. Nejhoršího výsledku z celého indexu S&P 500 dosáhly aerolinky Southwest Airlines, které oslabily o 9,2 %. Důvodem je snížený výhled očekávaného zisku na jednu sedačku za 4Q. Společnost Qualcomm pak odepsala 5,6 % poté, co se objevily zprávy, že firma bude za své prodejní taktiky zkoumána ze strany úřadů Evropské unie. Zprávy z Číny se pak podepsaly nad výkonem komoditních titulů stejně jako poklesem cen jednotlivých komodit. Výsledkem je propad společnosti Alcoa o 5,8 %, Freeport-McMoran o 6,8 % a například Mosaic o 6,3%. Zisky si naopak připsal Lam Research díky kroku analytiků Bank of America, kteří zařadili titul mezi nejvíce preferované akcie v USA. Akcie přidaly 3,2 %. Index S&P 500 oslabil o 0,9 %, Dow Jones o 0,6 %, když technologický Nasdaq zůstal s červenou nulou beze změny.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!