Přehled trhů: akcie, EUR/USD, ropa, dluhopisy

Přehled trhů: akcie, EUR/USD, ropa, dluhopisy

Akcie: Ropa potápí trhy

Americké trhy nezačaly týden příliš dobře a všechny hlavní indexy skončily v červených číslech. Hlavní důvod byl pokračující pokles ropy. Kartel OPEC minulý pátek nepřišel s návrhem na omezení ropné produkce. Ponechal tak trh s černým zlatem v nabídkovém převisu a podpořil letošní tlaky na oslabování ceny komodity. Reakce navázaných akcií je pak poměrně očekávatelná. Nejdůležitější index S&P 500 odepsal -0,7 % a uzavřel na 2077 bodech. Nejstarší, cenově vážený index Dow Jones Industrial Average klesl na 17738 bodů, což znamenalo ztrátu -0,62 procent. Ani technologický index NASDAQ nezůstal ušetřen a při závěrečné kotaci -5102 bodů hlásil ztrátu -0,8 procent.

Ropa: Cena ropy Brent včera prudce poklesla

Cena ropy Brent včera prudce poklesla a dostala se na nová pokrizová minima. Jednalo se především o reakci na páteční zasedání OPECu, které patrně vyvolalo řadu dodatečných sázek na propad cen ropy. Americká ropa WTI se mezi tím definitivně ponořila hluboko pod 40 USD/barel. Dnes ráno se Brent mírně otřepává, cena však i tak zůstává na dohled od 40 USD/barel. Čísla o čínském zahraničním obchodě dopadla smíšeně s tím, že dovozy za listopad byly o něco vyšší, než se čekalo. S klesající cenou ropy byly včera pod tlakem i základní kovy. Cena hliníku se tak vrátila pod 1500 USD/t a cena mědi pod 4600 USD/t.

Dluhopisy:  Padající cena ropy podpořila dluhopisy

Německé dluhopisy včera pěkně zpevnily a smazaly část výrazných ztrát z konce minulého týdne. Hlavním důvodem je pokračující pokles cen ropy. Nijak povzbudivě nevyzněl ani výsledek říjnové průmyslové produkce v Německu, který meziročně zůstává beze změny. Při pohledu do budoucna sázíme na to, že německé podobně jako české dluhopisy již mají nejlepší dny za sebou a ve střednědobém horizontu (6 měsíců a dál) by měly kvůli opatrně rostoucí inflaci ztrácet. To však leží na předpokladu stabilizace cen ropy, která zatím ne a ne najít dno.

EUR/USD:  Eurodolarový trh se stále otřepává z šoku po zasedání ECB

Eurodolarový trh se stále otřepává z šoku, který minulý týden přivodila ECB. Včera mimo jiné i vinou slabší německé průmyslové výroby za říjen euro mírně sláblo, avšak eurodolar nepropadl níže než k hranici 1,08. Dnes po ránu může dolar znervózňovat vývoj v Číně, když data o zahraničním obchodě byla opět smíšená, což mělo dopad i na jüan, který lehce znehodnotil. Dolar je skrze větší ostražitost Fedu ve směru ke globální ekonomice daleko více citlivý na čínská data a proto se v případě oslabujícího jüanu může eurodolar tlačit spíše výše (tak jako jsme to paradoxně viděli v srpnu po devalvaci jüanu).

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!