Přehled trhů: akcie, ropa, EUR/USD

Přehled trhů: akcie, ropa, EUR/USD

EUR/USD: Dolar po zasedání Fedu již není schopen výrazněji bodovat

Dolar po zasedání Fedu již není schopen výrazněji bodovat, což souvisí s tím, že americká data nejsou nic moc. V pátek později odpoledne to byly méně důležité podnikatelské nálady, které poukázaly na slabý konec roku v průmyslu, což potvrzuje i náš běžící odhad pro index ISM za prosinec (prozatím se drží v blízkosti minulé úrovně 48,6 bodů). Start do nového týdne by nicméně pro dolar mohl být trochu lepší, neboť euro nemusí mít příliš velkou radost z výsledku španělských parlamentních voleb, které víceméně zablokovaly šanci na postavení středo-pravé vlády, které by pokračovala v reformách. Nicméně dopad na trh by měl být relativně malý, neboť Španělsku hrozí spíše portugalský než řecký scénář. Neboli zakonzervování současného stavu.

Ropa: Ropa Brent opět testuje jedenáctiletá minima

Ropa se v pátek opět dostala pod tlak, který vyplýval mimo jiné z toho, že počet břidličných vrtů v USA po sérii poklesů vzrostl, což jen znásobilo strach přebytku nabídky nad poptávkou. K němu rovněž přispívá velmi teplý začátek zimy na severní polokouli. Ropa Brent se tak opět posunula k hranici 36,20 dolarů za barel, což je jedenáctileté minimum dosažené uprostřed finanční krize v roce 2009. Je dost možné, že tuto hranici bude ropa dnes vážně testovat, přičemž propad pod ní by byl důležitý (medvědí) signál.

Akcie:  Pokles ropy, dolaru a Applu… páteční výprodej na Wall Street

Americké akcie klesaly v pátek druhý den v řadě a akumulovanou ztrátou 3 % odepsaly týdenní zisky. Hodnota indexu Dow Jones klesla v pátek o 370 bodů. Na výkonnost trhu měly také dopad akcie společnosti Apple, jejichž hodnota se dnes dostala na nejnižší úroveň od začátku října, když akcie klesly pod 106 USD. Pátek byl také exspirací opčních a futures kontraktů a to mělo za následek vyšší volatilitu. Akciové indexy tak zůstaly pod tlakem jen dva dny po prvním zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu za posledního devět a půl roku. Index S&P 500 klesl o 1,78 % a těsně uhájil psychologickou hranici 2000 bodů. Technologický index Nasdaq se propadl o 1,6 % a klesl pod hranici 5000 bodů.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!