Přehled trhů: EUR/USD, akcie, ropa, dluhopisy

Přehled trhů: EUR/USD, akcie, ropa, dluhopisy

EUR/USD: Eurodolar se v pátek nedokázal udržet nad hranicí 1,10

Ačkoliv na jiných trzích se v pátek děly věci, tak eurodolar nebyl ani zdaleka tak volatilní. Americká data (maloobchodní tržby a výrobní inflace) byly pro americkou měnu v zásadě přínosem, takže není divu, že pár EUR/USD se už nedokázal udržet nad hranicí 1,10. Trh již samozřejmě začíná vyhlížet nadcházející zasedání FOMC, avšak ještě předtím by pro euro mohly být malým bonusem výsledky II. kola regionálních voleb ve Francii, kde radikální pravice (Národní fronta) nakonec tolik nezabodovala.

Dluhopisy: Desetiletý německý výnos v pátek poklesl o 4 bps

Kombinace padajících cen ropy a oslabujícího čínského jüanu je vodou na mlýn pro bezpečné dluhopisy. Jednak snižuje inflační očekávání, současně přidělává nové problémy rozvíjejícím se trhům a z nich se nervozita přenáší na akcie. To je o argument navíc, proč se zatím nezbavovat drahých bundů. Desetiletý německý výnos v pátek poklesl o 4 bps (za celý týden o 15 bps).

Ropa: Ropa marně hledá dno

Naděje na výraznější oživení trhu s ropou v pátek nepodpořila měsíční zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA), která potvrdila, že i v příštím roce počítá s přebytkem ropy na trhu. Agentura sice potvrdila, že i dle jejích odhadů produkce ropy v zemích mimo OPEC v příštím roce poklesne (USA) a že růst poptávky bude solidní. Na druhou stranu však potvrdila, že klíčovou rizikovou událostí (aspoň z dnešního pohledu) je návrat íránské ropy na trh. Cena ropy Brent tak v pátek poklesla bezmála o 5 %.

Akcie: Wall Street završila minulý týden volným pádem

Americké trhy v závěru minulého týdne zaznamenaly volný pád při rostoucí nervozitě před zasedáním Fedu, který tuto středu zřejmě přistoupí k prvnímu zvýšení sazeb od roku 2006. Index S&P 500 ztratil 1,94 %, DJIA odepsal 1,77 % a Nasdaq poklesl o 2,2 %. Za celý týden tak index S&P 500 odepsal 3,8 %. Index volatility VIX, který je často nazýván indexem strachu, v pátek poskočil o 27 % nad 24,58 a tak si od začátku týdne připsal 65% nárůst. Nejistota před zasedáním Fedu se projevila na všech sektorech, když investoři plošně snižovali své pozice v obavách, že výprodej by mohl pokračovat i po zasedání americké centrální banky.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!