Přehled trhů: EUR/USD, akcie, ropa, dluhopisy

Přehled trhů: EUR/USD, akcie, ropa, dluhopisy

EUR/USD: Kurz eurodolaru se vrátil nad hranici 1,10

Kurz eurodolaru se vrátil nad hranici 1,10, k čemuž mohl přispět i relativně dobrý výsledek průmyslu v eurozóně jakož i převládající přesvědčení trhu, že Fed zabalí zítřejší zvýšení úrokových sazeb do neškodného “holubičího” balíčku. Dnes těsně před zítřejší tiskovkou Fedu mohou zaujmout americká data – tedy podnikatelská nálada v New Yorku a inflace za listopad. Ani jedno číslo neodradí Fed od zvýšení sazeb, ale zejména pokud by zklamaly, tak mohou dolaru dále přitížit.

Dluhopisy: Výnosy německých dluhopisů vyskočily o 5 bps

Výnosy německých dluhopisů vyskočily o 5 bps (na deseti letech) a křivka lehce zestrměla. Dluhopisům se nelíbil pohled na pěkně zrychlující průmyslovou výrobu, která rostla v eurozóně jedním z nejrychlejších temp za poslední čtyři roky (1,9 % meziročně). Současně výnosům pomohlo vzhůru zastavení volného pádu ropy.

Ropa: Ropa se přiblížila k jedenáctiletým minimům

Ropa Brent se včera dále propadala a dostala se do těsné blízkosti krizových minim (36,20 USD/barel). Brzy odpoledne však asi zavírání krátkých spekulativních pozic (v Brentu – ICE – a WTI – NYMEX – jsou dohromady rekordní) cenu ropy vrátilo nad 38 USD/barel. Hlavní mantrou stále zůstává přebytek na trhu s ropou okořeněný dále očekávaným návratem Íránu na trh. Odhady, kdy by k němu mohlo dojít, se značně různí – vypadá to, že Írán může požadované podmínky splnit prakticky kdykoliv během prvního čtvrtletí, přičemž snaha íránské strany asi bude dosáhnout zrušení sankcí před volbami na konci února. Otázkou je, s kolika novými barely ropy z Íránu trh počítá. Zajímavé informace v tomto ohledu přinesl poslední report IEA, který uvedl, že skladovací kapacity by měly být schopny pojmout tenčící se přebytky na trhu s ropou v příštím roce. To znamená, že scénář extrémního propadu cen ropy (spotových a na krátkém konci forwardové křivky) by neměl hrozit. Nadcházející dny, zejména dlouho očekávané zasedání Fedu, znervózňuje i zlato. Jeho cena včera poklesla o 1,5 % a znovu se tak blíží šestiletým minimům.

Akcie: Wall Street zakončila mírně v plusu

Americké akciové indexy se v průběhu včerejší seance pohybovaly nerozhodně mezi kladnými a zápornými hodnotami, když obchodování nakonec zakončily mírně nad úrovní pátečního závěru. Pod tlak se včera dostaly akcie společnosti GoPro, které propadly o 9,6 %. Důvodem bylo zhoršené doporučení od analytiků Morgan Stanley, kteří snížili svoji cílovou cenu na 12 USD. Ze sektorů se nedařilo zejména materiálům, kdy Freeport-McMorran oslabil o 6,2 %, Dow Chemical o 3,9 % a například Du Pont o 3,6 %. Naopak se dařilo ropným společnostem, když Chevron zpevnil o 3,4 %, ConocoPhillips o 2,9 % a EOG Resources nebo Exxon Mobil o 2,6 %, resp. 2,6 %. Index Dow posílil o 0,6 %, S&P 500 o 0,5 % a technologický Nasdaq o 0,4 %.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!