Přehled trhů: EUR/USD, dluhopisy, ropa

Přehled trhů: EUR/USD, dluhopisy, ropa

ROPA: Zásoby ropy v USA asi prudce vzrostly

Cena ropy Brent se včera pohybovala v poměrně úzkém pásmu kolem 49 USD/barel. Trh příliš nerozhodila ani data API o amerických zásobách ropy a produktů za minulý týden, která poukázala na jejich velice výrazný nárůst. Zásoby ropy podle odhadů vzrostly o 9,3 miliónů barelů denně. Pokud dnešní oficiální čísla EIA tento report potvrdí, tak to z hlediska cen ropy nebude sama o sobě dobrá zpráva (ačkoliv report API zároveň poukázal na výrazný pokles zásob benzínu). Ceny základních kovů včera v průměru mírně rostly, a to i přes slabší data z Číny a USA.

Dluhopisy: Včerejšek byl pro dluhopisové býky úspěšný

Včerejšek byl pro dluhopisové býky úspěšný. Ráno nejprve přišla nižší než očekávaná data o čínské inflaci za září a odpoledne sada slabších dat z USA v podobě maloobchodních tržeb a cen výrobců za stejný měsíc. Americký desetiletý výnos se tak propadl o 7 bps a prudce dolů šly i výnosy na krátkém konci výnosové křivky.

Zatímco vývoj cen výrobců v USA věští i do budoucna velice umírněné inflační tlaky, tak včerejší zklamání v podobě maloobchodních tržeb příliš nepřeceňujeme. Dnes trhy kromě týdenních dat z trhu práce USA zajímají zejména výsledky indexu podnikatelské nálady Philly Fedu, který minule citelně zaostal za očekáváními. Pokud by se tento scénář měl opakovat, tak by to pro dluhopisy byla dobrá zpráva.

EUR/USD: Dolar pod tlakem po špatném maloobchodu a nízké PPI

Americký dolar se během včerejší seance opět dostal pod tlak. Slabý výsledek amerického maloobchodu a nečekaný propad výrobní inflace nehrají jestřábům dvakrát moc do karet. Měnový pár se tak poměrně svižně posunul až do těsné blízkosti 1,15 EUR/USD – skoro dvouměsíční maxima. Ztráty amerického dolaru by však měly časem narážet na neochotu ECB tolerovat silné euro. Dnešní zisky americké měny odrážejí klesající sázky na růst sazeb v USA. Pokud to bude znamenat další zisky eura na frontě s dolarem, může na to ECB zareagovat v dohledné době rozšířením měnové expanze (navýšením objemu nebo natažením závazku).

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!