Přehled trhů: EUR/USD, ropa, akcie (APPLE), dluhopisy

Přehled trhů: EUR/USD, ropa, akcie (APPLE), dluhopisy

EUR/USD: Eurodolar se poroučel k úrovni 1,09

Po překvapivě jestřábím tónu doprovodného komentáře z amerického Fedu je jasné, že prosincový růst sazeb je stále naživu. Americký dolar to podle očekávání ocenil pozitivně a propadl pod 1,10 EUR/USD. Vidina prosince, ve kterém Fed může sazby zvyšovat, zatímco ECB eventuálně snížit a natáhnout QE, je pro dolar velice příznivá. Z technického pohledu je další zastávkou pro EUR/USD úroveň 1,08 EUR/USD (5měsíční minima) a pak až 1,05 EUR/USD (letošní minima). Během dnešního dne ale může být dolar trochu nesvůj z výsledku HDP za třetí kvartál (oproti druhému kvartálu trhy dostanou výrazně horší číslo).

Dluhopisy: Výnosy na krátkém konci americké křivky vyskočily prudce vzhůru

Výnosy na krátkém konci americké křivky vyskočily poměrně prudce vzhůru poté, co Fed nechal ve hře prosincové zvýšení sazeb. Dvouleté americké swapy vyskočily o více jak 7 bps na 0,80 % (přibližně měsíční maxima). I dlouhý konec americké křivky šel ale nakonec lehce vzhůru, a to především kvůli překvapivě pozitivní reakci akciových trhů na Fed a prudkému růstu cen ropy. Dnešní americké HDP pravděpodobně neposkytne dluhopisům příliš velkou vzpruhu. Na delším konci budou dluhopisy spíše sledovat, zda akciové trhy udrží včerejší dobrou kondici. Na krátkém konci v Evropě není v tuto chvíli příliš důvodů, aby se výnosy začaly zvedat. Prosincové zasedání ECB může trhům připravit zcela opačné překvapení – větší měnovou expanzi.

Ropa: Ropa po slabších zásobách odclonila Fed a vzrostla o 5 %

Ropa včera překvapivě nehledě na jestřábí vzkaz z Fedu zamířila směrem vzhůru. A vůbec ne málo. Nakonec si připsala více než 5 % poté, co ji chuť do života vrátily zásoby (podle EIA). Výraznější pokles zásob ropných produktů vedl medvědy k zavírání krátkých pozic. Naopak učebnicově zareagovalo na zprávy z Fedu zlato, které v první reakci ztratilo víc než 2 %.

Akcie: Fed rozhýbal včerejší akciové jojo

Index Dow Jones Industrial Average se včera až na krátké zaváhání po 7 hodině pohyboval v zeleném teritoriu. Obchodování končil na hodnotě 17 779 bodů (+1,1 %). Více diverzifikovaný S&P 500 měl podobnou trajektorii jako DJIA, závěrečná hodnota činila 2 090 bodů, což je +1,2 % oproti včerejšku. Technologický Nasdaq Composite včera připsal 1,3 % a finální metou mu bylo 5 095 bodů.

Největší světová společnost dle tržní kapitalizace, technologický gigant Apple, v úterý po obchodních hodinách prezentoval své hospodářské výsledky. Producent iPhonu v minulém kvartále utržil 51,5 mld. USD a dokázal reportovat zisk na akcii ve výši 1,96 USD. V obou případech nad očekávání trhu. Ve vyjádřeních byl Apple velmi optimistický ohledně vánoční sezóny, kde očekávají prolomení dalších rekordů. CEO Tim Cook vidí čínský trh stále jako velmi silný. Akcie včera přidala 4,1 % na cenu 119,28 USD.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!