Přehled trhů: EUR/USD, ropa, dluhopisy

Přehled trhů: EUR/USD, ropa, dluhopisy

ROPA: Ceny ropy v pátek padaly o více než 3 %

Optimismus ze stabilních sazeb Fedu komoditním trhům příliš nevydržel. Ceny ropy v pátek padaly o více než 3 % (Brent) respektive 4 % (WTI). Pod tlakem byly i ceny základních kovů (v průměru -2 %), z čehož lze soudit, že se Fedu podařilo opět otočit pozornost více směrem na Čínu. Ropě nepomohl ani pokles aktivity těžařů v USA ve třetím týdnu v řadě. S ohledem na dění v Číně bude trhy tento týden jistě zajímat výsledek předběžného odhadu čínské podnikatelské nálady za září (středa). Dnes ráno cena ropy roste k 48 USD/barel, k čemuž patrně přispívají i zisky čínských akcií.

Dluhopisy: Výnosy dluhopisů ve vyspělém světě padají dál dolů

Nervózní akciové trhy poslaly výnosy dluhopisů ve vyspělém světě dál dolů. Bez výraznějších nových fundamentálních impulsů je hnacím motorem trhů vlastní nejistota uvnitř amerického Fedu. Tu ostatně o víkendu jenom demonstrovala vyjádření Bullarda a Williamse. V pátek výprodeje na akciových trzích srazily výnosy. Španělské i italské výnosy poklesly skoro o 15 bps a i německý desetiletý výnos propadl ke konci týdne o dalších skoro 10 bps. V nadcházejícím týdnu těžko vidět výraznější impulz, který by mohl pomoci výnosům obrátit směr.

EUR/USD: Eurodolar zpátky na úrovních před zasedáním FOMC

Dolar vstřebal výsledek holubičího zasedání FOMC velmi rychle a vrátil se na hodnoty před tím, než Fed rozhodoval – tedy v případě eurodolaru k hranici 1,13. Trh zřejmě vzal v úvahu i jiné faktory trápící eurozónu – a to možná rozpad shengenského prostoru či víkendové řecké volby. Ty přitom zachovají status quo (vládnout budou stále Syriza a nacionalističtí Nezávislí Řekové), což trhům teoreticky nemusí vadit, neboť přinášejí pofiderní pocit stability. Eurodolar nicméně tento týden může čekat na další volby na periferii eurozóny a to v Katalánsku. Zde půjde o nezávislost tohoto regionu na Španělsku, což může být potenciálně nebezpečnější událost pro euro. Trh však musí sledovat i výroky členů FOMC po čtvrtečním zasedání, kterých bude plno.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!