Přehled trhů: EUR/USD, ropa, dluhopisy

Přehled trhů: EUR/USD, ropa, dluhopisy

EUR/USD:  Eurodolar směřuje na sever

Dramatický růst cen ropy a potvrzený velmi slabý výsledek zahraničního obchodu za měsíc srpen včera zatopily dolaru, takže mu nepomohla ani slabá data z Německa (průmyslové zakázky), ani jestřábí rétorika Fedu (opět Williams). Reálný propad amerických exportů, který aktuálně činí 1,4 % meziročně ve třetím čtvrtletí snížil i náš běží odhad růstu amerického HDP a to na 2,8 % (mezikvartálně anualizovaně). Hlavním tématem pro devizové trhy může být dnes čínský údaj o FX rezervách, které poklesly v září “jen” o 43 miliard dolarů, což je méně než očekával trh. Tento údaj může mít teoreticky (pozitivní) vliv na kurz dolaru, neboť obav trhu z Číny by se mohly dočasně snížit.

 Dluhopisy: Výnosy německých dluhopisů opět lehce vzrostly 

Výnosy německých dluhopisů opět lehce vzrostly a ukazují, že se jim minimálně na dlouhém konci nechce nazpátek pod 0,50 %. Dluhopisům nakonec nepomohl ani slabší výsledek německých továrních zakázek za měsíc srpen – za poslední tři měsíce zakázky kumulativně poklesly o více jak 5 % (to je nejhorší výsledek od roku 2009). Vzhledem k tomu, že zatím ostatní tvrdá i měkká data z Německa zatím vypadají dobře, neděláme ze slabých zakázek větší závěry – vazba továrních zakázek na německé HDP totiž není vysoká. Zajímavé ale v tomto světle bude sledovat, jak dnes dopadnou výsledky srpnového průmyslu. Pokud by ECB viděla, že se čínské problémy začínají odrážet v německém průmyslu, byl by to další důvod pro silnější měnovou expanzi.

Ropa: Ropa přidala 5%

Nejvíce pozornosti včera přitahoval nejvýraznější nárůst cen ropy od konce srpna. Cena měsíčního kontraktu na Brent poskočila o 5,4 %. Hlavním důvodem byla patrně zpráva americké agentury EIA, která přehodnotila směrem vzhůru svůj odhad pro růst poptávky po ropě. Zajímavý z tohoto pohledu je spíše opačný pohled MMF, který přehodnotil odhad globálního ekonomického růstu směrem dolů. Ceny kovů byly víceméně v klidu, výrazněji (asi o procento) rostla jen cena zlata.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!