Přehled trhů: EUR/USD, ropa, dluhopisy, akcie

Přehled trhů: EUR/USD, ropa, dluhopisy, akcie

EUR/USD: Euro propadlo na sedmiměsíční minima

Holubičí rétorika ECB včera zatlačila kurz eura na sedmiměsíční minima, takže se kurz eurodolaru dostal až pod hranici 1,06. Tam se však nakonec neudržel, neboť příchozí americká makro data byla smíšená (s tím, že spotřebitelské výdaje v říjnu lehce zklamaly). Dosavadní data za třetí kvartál nicméně stále ukazují na to, že americký růst je v tomto čtvrtletí v blízkosti úrovně 2,5 % (tedy o něco rychlejší než ve 3. kvartále). Dnešní kalendář očekávaných událostí je zcela prázdný a tak trh může hledat inspiraci jinde (ropa, geopolitika). Hlavní téma divergence politik Fedu a ECB nicméně nezmizí.

Dluhopisy: Výnosy německých bundů včera padaly

Výnosy německých bundů včera padaly a to přesto, že se poměrně dobře dařilo evropským akciím. Svoji roli pravděpodobně sehrává blížící se zasedání ECB a sázky na rozšíření QE. Dnes je v USA svátek (Den díkuvzdání) a výpadek Ameriky bude znát i na klidnějším obchodování v Evropě. Co se týče včerejší české aukce, tak ministerstvo dle očekávání opět nemělo potíže s prodeji dluhopisů. V případě dvouletých dluhopisů s nulovým kuponem prodalo maximální plánovaný objem (8 mld.), přičemž průměrný výnos poklesl na nové minimum (-0,349 %). Další kolo prodeje tohoto oblíbeného dluhopisu proběhne 9. prosince. Kromě toho ministerstvo poprvé v historii prodalo včera s negativním výnosem i dluhopisy s pětiletou splatností.

Ropa:  Cena ropy Brent včera nepatrně vzrostla

Cena ropy Brent včera nepatrně vzrostla a usadila se tak znovu nad 46 USD/barel. Ropě nakonec pomohla data o amerických zásobách ropy a produktů – na rozdíl od čísel API z předchozího dne poukázaly oficiální údaje z Ministerstva energetiky na menší než očekávaný nárůst zásob surové ropy (který byl však částečně vyvážen větším růstem zásob produktů). Ceny základních kovů rostly asi o 0,7 %, ale měď smazala část růstu ceny z předchozího dne a dostala se zpět pod 4600 USD/t. Dnes lze kvůli oslavám Dne díkůvzdání v USA očekávat klidnější obchodování.

Akcie: Wall Street před dnešním svátkem zůstala beze změny

Americké akciové trhy před dnešním svátkem Dne díkuvzdání, zakončily včera obchodování beze změny případně mírně v plusu. Dařilo se farmaceutickým společnostem Pfizer a Allergan, které oznámily v pondělí vzájemnou fúzi a včera zpevnily o 2,8 %, resp. 2,9 %. V rámci sektoru pak o 2,8 % posílil Mylan a o 1,1 % Gilead Sciences. Lepší výsledky podpořily výrobce zemědělské techniky Deere, jehož akcie zakončily obchodování o 4,8 % výše. Impulzem byl především výhled zisku pro příští rok a výsledek hospodaření za 4Q, a to navzdory nižším cenám jednotlivých plodin. Rozdílná situace panovala v případě společnosti Hewlett-Packard, která se nedávno rozdělila na dva subjekty. Zveřejněná čísla dostala pod tlak HP, která se propadla o 13,7 %. Hewlett-Packard Enterprise, která dodává hardware pro datová centra, naopak přidala 3,1 %. Index Dow Jones zůstal stejně jako S&P 500 beze změny, když Nasdaq zpevnil o 0,3 %.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!