Přehled trhů: EUR/USD, ropa, dluhopisy, akcie

Přehled trhů: EUR/USD, ropa, dluhopisy, akcie

EUR/USD: Eurodolar klesl pod úroveň 1,09

Volatilita na trhu eurodolaru během tiskové konference Fedu vzrostla, když měnový pár si zpočátku nebyl jistý, kterým směrem se vydat. Nakonec v noci vše trh vyhodnotil tak, že zvýšení úroků je nehledě na veškerý doprovodný holubičí balast pro dolar pozitivní a tak pár EUR/USD klesá pod úroveň 1,09. Další zisky dolaru se zdají být vcelku pravděpodobné, avšak budou záviset na makro-datech z americké ekonomiky – např. i těch dnešních. V centru pozornosti dnes přitom budou nejen podnikatelské nálady z obou stran Atlantiku (německé Ifo a Philly Fed), ale například i týdenní data z amerického trhu práce.

Dluhopisy: Po zasedání Fedu byla americká křivka volatilní

Po zasedání Fedu byla včera americká křivka poměrně volatilní. Dvouletý výnos a krátký konec křivky šly dál vzhůru, i když již ne nijak výrazně (o 2 bps). Podle futures trhy sázejí na růst amerických sazeb v příštím roce kosmeticky vzhůru – do konce příštího roku opatrně počítají s dvěma růsty sazeb o 25 bps. Fed zatím sám zůstává optimističtější a mediánový odhad centrálních bankéřů pro konec příštího roku leží na 1,375 % (tj. přibližně čtyřnásobné zvýšení sazeb). Delší konec křivky nejprve slábl (výnosy rostly) kvůli dobrému hodnocení americké ekonomiky. Později ale své ztráty otočil. Delší výnosy více než pod taktovkou Fedu zůstávají pod tlakem padajících cen ropy, které drží na vyspělých trzích nízko inflační očekávání.

Ropa: Cena ropy opět klesla

Cena ropy Brent se před vypršením lednového kontraktu dostala opět pod tlak a klesala včera asi o 3,3 %. Dnes ráno se cena Brentu pohybuje prakticky kolem včerejších závěrečných úrovní. Zvýšení amerických oficiálních sazeb se na ceně ropy nijak zvlášť neprojevilo – v tomto ohledu měla větší dopad čísla o amerických zásobách ropy a produktů za minulý týden. Zásoby surové ropy vzrostly nakonec ještě razantněji, než trh čekal, což se projevilo zejména na ceně ropy WTI. Ta poklesla bezmála o 5 %. Protože bylo zvýšení sazeb v USA očekávané, tak nemělo výraznější vliv ani na cenu zlata, která tak zatím zůstává bezpečně nad 1000 USD/toz.

Akcie: Americké indexy uzavřeli v zeleném teritoriu

Americké indexy po všeobecně poklidném zasedání FOMC nakonec uzavřely bezpečně v zeleném teritoriu. S&P uzavřel na 2073 bodech, silnější o 1,45 %. Dow Jones Industrial Average skončil silnější o 1,3 % a technologický index NASDAQ přidal +1,5 %. Bez ohledu na FED se na pozitivní vlně vezou akcie solárních společností. Společnostem z tohoto sektoru nejprve nahrála do karet víkendová dohoda z konference o klimatu v Paříži. Dalším důvodem pro růst akcií solárních společností je rozhodnutí kalifornského státu ponechat v platnosti stávající systém podpory domácností produkujících elektřinu ze slunce. Nejlepší zprávou bylo, že se americká vláda blíží dohodě o prodloužení programu daňového zvýhodnění investic. Například akcie společnosti SolarCity včera skokově posílily o 34 % na 53,7 USD. Za posledních 5 dní se jedná o růst o téměř 50 %.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!