Přehled trhů: EUR/USD, ropa, dluhopisy, akcie

Přehled trhů: EUR/USD, ropa, dluhopisy, akcie

EUR/USD

Opětovné ztráty akcií, propady cen komodit a slabší data z USA v podobě indexu ISM za srpen se projevila negativně na kurzu dolaru, který vůči koši měn oslabil asi o 0,4 %. Vůči euru, které příliš netrápila nepatrná negativní revize indexu podnikatelské nálady za srpen (oproti bleskovému odhadu) dolar oslabil asi o 0,6 %. Dnešek bude opět zejména o amerických číslech, tentokrát půjde o report z trhu práce (ADP). Více sledovaný vládní index bude zveřejněn až v pátek. Naše očekávání jsou oproti trhu o něco pesimističtější, a pokud se naplní, tak může dolar dále mírně oslabovat.

Dluhopisy

Navzdory řadě býčích signálů počínaje masivním výprodejem akcií a komodit, přes slabá makro data až po další holubičí tón z Fedu, se bezpečným vládním dluhopisům nijak extra nedařilo. V případě německých vládních dluhopisů ceny stagnovaly a české vládní dluhopisy dokonce zaznamenaly ztráty (a to přesto, že mohly těžit i z velmi pozitivního výsledku státního rozpočtu). Uvidíme, zdali se dluhopisům povede lépe, pokud by přišly ve zbytku týdne horší data – např. dnes ze strany ADP reportu resp. v pátek payrolls. Pro americké vládní dluhopisy pak může být důležitá i dnes večer zveřejněná Béžová kniha Fedu.

 Ropa

 Vskutku ďábelská volatilita cen ropy měla včera další epizodu. Cena měsíčního kontraktu v návaznosti na slabá ranní data z Číny (PMI za srpen) a hlavně odpolední zklamání v podobě indexu ISM v USA (srpen) poslala cenu měsíčního kontraktu na Brent dolů asi o 8,5 %. Ceně neprospěla ani data API o amerických zásobách, která poukázala na výrazný nárůst zásob ropy (oficiální data EIA budou zveřejněna dnes). Včera klesaly i ceny základních kovů, i když ne tak výrazně. Cena mědi (3M LME) se udržela nad 5000 USD/t.

Akcie

Wall Street zaznamenala další strmý propad poté, co čínský index PMI v průmyslu propadl na tříleté minimum 49,7 bodu. Index S&P 500 ztratil 2,94 % a tak jen o kousek utekl již třetímu propadu o více než 3 % během posledních osmi dní. Indexy DJIA i Nasdaq rovněž odepsaly přibližně 2,9 %.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!