Přehled trhů: EUR/USD, ropa, dluhopisy

Přehled trhů: EUR/USD, ropa, dluhopisy

EUR/USD

Kurz eurodolaru se včera opět pokoušel dostat pod hranici 1,12 a to zejména v reakci na nízkou inflaci v eurozóně, která zavdává spekulace o tom, zdali na ni ECB nebude muset reagovat ještě agresivnějším kvantitativním uvolňováním. Nakonec však eurodolar setrvává nad hranicí 1,12 a dokonce směřuje výše. Do hry dolaru opět nemusí hrát akciové trhy, které nezačínají týden nejlépe (a to včetně Číny). Dnes se kromě akciových trhů pozornost soustředí především na americká data – konkrétně na index podnikatelské nálady ISM. Očekáváme slabší výsledek než trh, který by mohl ublížit dolaru a eurodolar posunul výše směrem nad hladinu 1,13.

Ropa

I přes dramatické propady díky výraznému růstu cen v posledních dnech zakončila ropa Brent srpen v mírném plusu. Včera cena měsíčního kontraktu vzrostla o více než 8 %. K tomu tentokrát přispěla jednak negativní revize čísel o produkci ropy v USA, jednak prohlášení OPECu. Jeho členové jsou prý ochotni jednat s ostatními producenty ropy o současné tržní situaci. Komentáře nejdůležitějšího člena kartelu – Saúdské Arábie – však nenaznačují, že by změnila svůj názor a byla ochotna vzdát se tržního podílu. Tento scénář se v současnosti nezdá být příliš pravděpodobný, zejména když se rýsuje možnost významného nárůstu produkce ropy v Íránu (dlouhodobý regionální rival SA).

Dluhopisy

Kombinace mírně vyšší evropské inflace a rostoucích cen ropy včera posouvala vládní výnosy vzhůru. Americký desetiletý výnos vzrostl o 4 bps a německý cca o 6 bps (podobně rostly i výnosy španělské, italské a francouzské). I přes mírně vyšší srpnovou inflaci bude muset ECB snížit svoji inflační prognózu (pro příští rok zatím očekává 1,5 %) a bude zajímavé, jak se s tím na čtvrtečním zasedání vyrovná. Dnes jsou v centru pozornosti indexy podnikatelských nálad. V případě amerického indexu ISM čekáme horší číslo než trh, což pro dluhopisy znamená pozitivní zprávu. Větší pozornost však trhy věnují zasedání ECB a zejména pak číslům z amerického trhu práce, jež budou zveřejněna v pátek.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!