Přehled trhů po říjnovém zasedání ECB: EUR/USD, komodity, akcie, dluhopisy

Přehled trhů po říjnovém zasedání ECB: EUR/USD, komodity, akcie, dluhopisy

Akciové trhy dostaly impulz k růstu od ECB

Pozitivní náladu na amerických akciových trzích včera jednoznačně určovala tisková konference po zasedání ECB. Mario Draghi se vyjádřil, že hodlá na prosincovém jednání zrevidovat dosavadní stimuly ze strany ECB. Nevyloučil ani možnost rozšířit paletu podpůrných opatření. Probíhající výsledková sezóna v USA jen podtrhla optimismus. Společnosti z indexu S&P 500, které doposud reportovaly hospodářské výsledky za minulý kvartál, dokázaly ve 44 % předčít odhady v tržbách a v 76 % v ziscích. Dle agentury Bloomberg by zisky firem v tomto kvartále měly poklesnout o 6,7 %. Index S&P 500 se tak znovu se obchoduje v pásmu, ze kterého vybočil ve druhé polovině srpna tohoto roku. Pět z desíti sektorů indexu S&P 500 se obchoduje nad úrovní z 19. srpna (před začátkem korekce). Akcie společnosti McDonald´s po lepších výsledcích vystřelily nejvíce za posledních 7 let (bezmála 8 %). Ebay po lepších výsledcích rostl o 14 %, nejvíce od roku 2012. Výrobce polovodičů Texas Instruments taktéž po lepších číslech vyletěl o 12 %.

Komodity:  Cena hliníku se propadla pod 1500 USD/t

Prvotní reakce cen ropy na zasedání ECB byla negativní a vyplývala spíše z výrazného posilování amerického dolaru. Z pohledu celého dne však ropa uzavřela mírně výše a dnes ráno ji kromě včerejší ECB (spotřeba ropy v Evropě by letos mohla po dlouhé době mírně vzrůst) povzbuzují dobrá data z Japonska v podobě bleskového odhadu podnikatelské nálady za říjen. Cena měsíčního kontraktu však roste opět pouze mírně a pohybuje se kolem 48,5 USD/barel.

Cena hliníku se naopak poprvé od června 2009 pohybuje pod 1500 USD/t. Stále platí, že za prudkým poklesem cen v letošním roce stojí zejména překvapivý vývoj v Číně. Kromě slabšího růstu poptávky jde zejména o prudký nárůst produkce (v prvních 9 měsících meziročně o 12 %).

Dluhopisy: Zasedání ECB podpořilo i ceny dluhopisů

Výstupy ze včerejšího zasedání ECB podpořily ceny dluhopisů napříč zeměmi i splatnostmi. Zatímco španělský a italský desetiletý výnos se propadl o 16 bps, tak německý a francouzský klesal asi polovičním tempem. Výnos desetiletého bundu se dostal poprvé od konce května na hranici 0,5 %. Dvouletý německý výnos poklesl na nová historická minima poté, co šéf ECB Draghi hovořil i o možném snížení úrokových sazeb (depozitní sazby ECB) hlouběji do záporu.

Na zasedání ECB reagovaly i regionální vládní dluhopisy, jejichž výnosy rovněž klesaly. Kromě toho zesílily i sázky na snižování oficiálních úrokových sazeb a například v Polsku trh v závěru dne opět sázel na pokles sazeb o 25 bps v šesti až dvanáctiměsíčním horizontu.

 EUR/SUD: Euro po holubičí smršti z ECB výrazně oslabilo

Euro po holubičí smršti z ECB výrazně oslabilo. Spadlo během pár hodin o více než 2 % a měnový pár se pohybuje v okolí 1,11 EUR/USD. Na těchto úrovních leží důležité technické podpory eura (200denní průměr a zářijová minima) a bude zajímavé sledovat, jak se s nimi euro popere. Pro nadcházející dny a týdny sázíme spíše na další zisky dolaru. Dnes bude v centru pozornosti výsledek podnikatelských nálad v eurozóně – i když čekáme spíše pozitivní výsledek, silné plusové body euru to pravděpodobně nepřinese.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!