Přehled trhů: Ropa, EUR/USD, Dluhopisy

Přehled trhů: Ropa, EUR/USD, Dluhopisy

Ropa: Cenám komodit pomáhá lepší nálada v Asii, Nikkei letí vzhůru o 8%!

Cena ropy Brent včera vcelku výrazně vzrostla s tím, jak se zlepšila nálada i na ostatních trzích. Dnes ráno Brent směřuje k 50 USD/barel, protože čínské (a zejména japonské) akcie jsou ve výrazném zisku. Akciový trh podle všeho kalkuluje s očekáváními, že Fed zvýšení základní úrokové sazby na zasedání příští týden může rozmyslet. K tomuto kroku ho vyzývá i Mezinárodní měnový fond (MMF). Trh s ropou v posledních dnech mohly zaujmout i zprávy o možném znovu vstoupení Indonésie (cca 1 milión barelů denně) do klubu OPEC, jež však dopad na cenu nemají. Pozitivnější vývoj v Asii pomáhá i cenám základních kovů, které včera vzrostly o 2 %. Výrazněji rostla cena mědi (+3,8 %).

Dluhopisy: Český stát zřejmě upíše dvouletý dluhopis s vysoce záporným výnosem

Dnes bude v ČR v centru pozornosti aukce vládních dluhopisů, neboť stát prodává hned tři vládní dluhopisy. S ohledem na vysoce záporné (implicitní) korunové úroky bude zajímavá zejména aukce dvouletého dluhopisu, jehož objem ministerstvo flexibilně navýšilo (na 15 mld. korun). V aukci lze očekávat záporný výnos. Hladoví investoři by si však měli dát pozor na vývoj v zahraničí, který dluhopisům vůbec nepřeje a nákup v aukci může znamenat následné ztráty.

EUR/USD stále v blízkosti 1,12

Americký dolar včera nezaznamenal výraznější změny. Euro mělo lehce navrch díky pozitivní revizi HDP a německá obchodní bilance dosáhla rekordního přebytku. Předpokládáme, že dolar by před blížícím se zasedáním Fedu měl být naladěn spíše na silnější notu a měnový pár v takovém případě může časem testovat podpory v okolí 1,10 EUR/USD. Zhatit plány mu mohou čínská čísla, pokud by vrátila na trhy strach a akciové výprodeje. V takovém případě by investoři mohli začít odbourávat sázky na růst úrokových sazeb v USA, a to by se dolaru příliš nelíbilo.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!