Přehled trhů: Ropa, EUR/USD, Dluhopisy, Akcie

Přehled trhů: Ropa, EUR/USD, Dluhopisy, Akcie

Ropa: Dohoda na íránském jaderném programu prošla americkým kongresem

Měsíční kontrakt na Brent včera zdražil o 2,75 % a dnes ráno se jeho cena pohybuje těsně nad 48 USD/barel. Zajímavé zprávy přišly z USA, kde Republikáni v Senátu nedokázali zastavit schválení dohody o íránském jaderném programu. Trh s podobným výsledkem nicméně počítal a (negativní) dopad na ceny ropy by měl být proto omezený. Dále včera rostly i ceny základních kovů, v průměru o 1,4 %. Cena mědi se tak dostala k 5400 USD/t.

Dluhopisy: Americký trh se zvýšením sazeb většinově nepočítá

Trochu klidnější obchodování na akciových trzích vedlo i k větší stabilitě výnosových křivek. Americké výnosy jsou sice oproti začátku týdne výše, ale trh se zvýšením sazeb stále většinově nepočítá (na rozdíl od analytiků, kde podle Bloomberg konsensu jsou zhruba 2/3 pro). Americký trh bude mít další šanci ladit svoje očekávání odpoledne, neb přijdou jedny z posledních důležitějších makro čísel – výrobní inflace a údaje o spotřebitelské důvěře v USA.

EUR/USD: Americký dolar včera trochu ztratil dech a otočil směr

Americký dolar včera trochu ztratil dech a otočil směr – měnový pár vyskočil k 1,13 EUR/USD. Dolar mohl být s blížícím se zasedáním Fedu znepokojen z prudkého propadu dovozních cen. Euru v tuto chvíli neublížil ani nečekaný propad francouzského průmyslu, který kontrastoval s dobrými čísly z Německa z počátku tohoto týdne. S blížícím se zasedáním Fedu očekáváme spíše nervózní obchodování. Dolar by se v něm ale neměl dostávat do výraznější defenzivy. Pokud Fed (tak jak očekáváme) příští týden skutečně sazby zvedne, může to být pro dolar krátkodobě pozitivní impuls (trhy s tím v tuto chvíli nepočítají). V následné komunikaci by ale Fed udělal pravděpodobně vše pro to, aby očekávání dalšího růstu sazeb a posilování dolaru tlumil.

AKCIE:

Americké trhy po úvodním váhání nakonec zavřely v zelených číslech, když trochu mírnily včerejší strmý propad. Investoři zůstávají nervózní před blížícím se zasedáním Fedu, který může přistoupit ke zvyšování sazeb poprvé od roku 2006. Žádosti o podporu v nezaměstnanosti jen potvrdily dobrou kondici amerického trhu práce, když v minulém týdnu poklesly na 275 tisíc v souladu s očekáváním analytiků. Index S&P 500 dokázal zpevnit o 0,48 %, DJIA přidal 0,52 % a Nasdaq i díky 2% růstu akcií Apple posílil o 0,84 %.

Týdenní zásoby ropy byly kvůli pondělnímu svátku posunuty na čtvrtek. Ačkoliv jejich vyšší než očekávaný růst investory příliš nepotěšil, tak z tohoto vývoje dokázaly těžit ropné tituly, když akcie Chevron a Exxon Mobil posílily o více než 0,6 %. Proti tomuto trendu šly akcie brazilského ropného giganta Petrobrasu, které odevzdaly téměř 5 % poté, co agentura S&P snížila rating Brazílie mimo investiční stupeň na „junk“. Tento krok negativně zasáhl i další akcie s významnější angažovaností v Brazílii.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!