Přehled zpráv z finančního trhu

Přehled zpráv z finančního trhu

EUR/USD bezpečně pod 1,12

Kurz eurodolaru se podíval hlouběji pod úroveň 1,12. Dolaru obecně pomáhá růst kratších dolarových úrokových sazeb, jež jsou primárně podporovány rétorikou Fedu. Dnes bude na pořadu dne rovněž řada vystoupení amerických centrálních bankéřů, které mohou přispět do jestřábí kampaně a tedy dolaru pomoci. Kromě toho však budou zajímavá i data jako německý index Ifo a předběžný údaj o americké obchodní bilanci. Celkově by však měl převažovat tlak na další posilování dolaru.

Forint po snížení úroků zpevnil

Včerejší zasedání maďarské centrální banky splnilo očekávání co se týče snížení sazby o 15 bps na 0,9 %. Lehce překvapivá však byla informace, že MNB už nepočítá s dalším snížením úroků (a cyklus poklesu oficiálních sazeb je tak podle všeho u konce). Tato zpráva patrně dále podpořila forint, který během dne významně posílil. Část předchozích ztrát smazal i zlotý. Dnes prezident Zeman jmenuje guvernérem ČNB Jiřího Rusnoka, který se nové funkce ujme od července. Dopad na politiku centrální banky podle nás tato změna mít nebude. Kromě toho bude v Polsku zveřejněna míra nezaměstnanosti za duben, jež by měla sezónně klesat. Dopad na trhy však nečekáme.

Výnosy bezpečných dluhopisů opět rostly

Výnosy bezpečných dluhopisů včera ve světle dobrých zpráv z amerického realitního trhu a potvrzení slušného růstu Německa zvolna rostly. Dnes mohou růst dále poté, co ministři financí eurozóny po dlouhém jednání dospěli k dohodě s Mezinárodním měnovým fondem na pomoci Řecku. Dohoda počítá s odpisem řeckého dluhu, ale pravděpodobně až v roce 2018 – při skončení třetího řeckého programu. Kompromisní dohoda počítá s tím, že MMF zatím zůstane v týmu záchranářů a Řecku budou uvolněny peníze potřebné na splátku letních dluhů. Nicméně k rozhodnutí o tom, jak moc budou členské země eurozóny odpouštět, dojde až po německých volbách v roce 2017.

Cena ropy zpět pod 50 USD za barel

Cena ropy Brent včera v podvečer poskočila vzhůru a americká ropa WTI se dostala na sedmiměsíční maxima. Ropě sice pomáhala celková pozitivní nálada na trzích, ale hlavním důvodem růstu byla data API o amerických zásobách v minulém týdnu. Ta odhalila jejich nejvýraznější pokles od letošního ledna. Otázkou zůstává, zda data potvrdí dnešní oficiální statistika od EIA. Kromě poklesu zásob ropy totiž data API naznačila i vcelku výrazný růst zásob benzínu, přičemž se očekává pokles, což by jinak býčí vyznění reportu relativizovalo.

Akcie nabraly býčí trend

Včerejší seance na amerických akciových trzích byla ve znamení velkého optimismu. Index Dow Jones přidal 1,2 % na hodnotu 17705 bodů. S&P 500 držel stopu výše zmíněného barometru a ve finále se dostal na metu 2076 bodů (+1,4 %). S&P 500 už překonal všechny tři hlavní klouzavé průměry (50, 100, 200) a z tohoto pohledu mu nic nebrání v atakování historických maxim. Technologický Nasdaq Composite jako politý živou vodou akceleroval o 2 % výše na hodnotu 4861 bodů.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!