Přehled zpráv z finančního trhu

Přehled zpráv z finančního trhu

Americký PMI ze zpracovatelského sektoru si v květnu mírně pohoršil z 50,8 bodu na 50,5 bodu, zatímco tržní odhady ukazovaly na růst na 51 bodu.

Německé HDP táhla soukromá spotřeba

Hned ráno byl zveřejněn druhý odhad HDP v Německu. Jeho ekonomická dynamika v prvním čtvrtletí byla potvrzena na 0,7 %, když za tímto slušným růstem stály zejména silné investice. Slušnou dynamiku zaznamenaly investice jak do kapitálu, tak i ve stavebnictví. Právě vyšší investice jsou velmi dobrou zprávou i z dlouhodobého hlediska, protože tvoří dobrý základ pro další růst ekonomiky v letošním roce. Za očekáváním zaostala domácí spotřeba. Zahraniční obchod vykázal nad očekávání dobrou dynamiku.

Obchodování eura s dolarem včera probíhalo bez výraznějšího trendu. Kurz včera ráno otevíral svou evropskou seanci těsně nad hladinou 1,122 USD/EUR, dnes se v ranních hodinách pohybuje okolo 1,121 USD/EUR.

Kurz eurodolaru se pokusil dostat pod hladinu 1,12 poté, co agregované indexy podnikatelských nálad v eurozóně vykázaly jisté zhoršení, avšak zde se nakonec neudržel. Dolaru mimo jiné nepomohlo ani relativně opatrné vystoupení vlivného člena FOMC Bullarda. Dnes bude pro kurz eurodolaru zřejmě nejzajímavější výsledek německého indexu podnikatelské nálady Ifo, který by nemusel dopadnout špatně. Euro by si mohlo připsat krátkodobé zisky.

Smíšené výsledky přinesly indikátory PMI za eurozónu i za dvě největší země měnové unie. PMI v eurozóně mírně ztratil ve složce průmyslu a stagnoval ve službách. Snížení ve složce služeb je překvapující i z důvodu, že německá a francouzská čísla dopadla velmi dobře. Za dva týdny tedy můžeme očekávat horší výsledky z Itálie a Španělska, které by toto negativní překvapení měly vysvětlit. Slušný výsledek si připsaly indexy v Německu, když si v obou složkách polepšily silněji, než analytici očekávali. Celkově čísla ukazují na mírné zpomalení růstu HDP eurozóny v druhém čtvrtletí letošního roku, tak jak ho předpokládají ekonomové SG.

Dnešek bude nabitý údaji z ekonomiky hlavně v EvropěZveřejněn bude také ZEW index, který mapuje názory expertů z finančního trhu na současný a budoucí vývoj. Ekonomové SG očekávají zlepšení tohoto indikátoru jak ve složce očekávání, tak v hodnocení současné situace. Důvěra v ekonomiku by měla vzrůst i mezi francouzskými podnikateli. Mírný růst by byl v souladu s ekonomickým růstem o 0,4 % HDP ve druhém čtvrtletí letošního roku. I tak ale očekáváme, že ve druhém čtvrtletí letošního roku dojde k mírnému zpomalení německého růstu. Za celý letošní rok by ekonomika největšího českého obchodního partnera měla přidat 1,7 % WDA.

Další pokračování bude dnes mít řecké drama. Sejde se euroskupina, aby diskutovala částečné odpuštění řeckého dluhu. O tom, jak velkou část dluhu Řecku odpustit, diskutují i věřitelé mezi sebou. MMF a Euroskupina se na tom nemůže shodnout. V případě MMF na tom závisí i jeho další angažovanost v tomto programu.

Cena ropy Brent včera během dne klesala

Cena ropy Brent včera během dne klesala, ale odpoledne většinu propadu smazala. Trh věnoval méně pozornosti horšící se situaci ve Venezuele a namísto toho se soustředil spíše na íránské plány zvýšit do léta produkci ropy o dalších 200 tis. barelů denně. Ropě patrně nepomáhala ani slabší data o podnikatelských náladách z Japonska a EU. Dnes večer bude tradičně zajímavé sledovat data o amerických zásobách od API. Oficiální data EIA budou zveřejněna ve středu.

Wall Street při absenci nových zpráv zavřela bez větších změn

Při absenci nových makrodat vstoupily americké akciové trhy do nového týdne bez jasného směru. Index S&P 500 nakonec ztratil 0,18 %, Nasdaq odepsal 0,08 %, zatímco DJIA odepsal zanedbatelných 0,03 %. Německý farmaceutický gigant nabízí za převzetí společnosti Monsanto 62 mld. USD, co oceňuje akcie tohoto největšího světového výrobce osiva na 122 USD. Akcie Monsanto posílily o více než 4 % kolem 106 USD, když vyššímu růstu brání skepse investorů, kteří se na jedné straně obávají, že pro Bayer by to mohlo být příliš velké sousto, a na druhé straně reálně hrozí, že Monsanto tuto nabídku odmítne jako příliš nízkou. Akciím společností z komoditního sektoru se včera dařilo smíšeně, když slušné zisky si připsaly Alcoa, Freeport nebo U.S. Steel, zatímco většina ropných firem ztrácela.

Zdroj: analytický tým CSOB a KB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!