Přehled zpráv z pražské a světové akciové burzy

Přehled zpráv z pražské a světové akciové burzy

  • GE Capital vlastní v Moneta Money Bank 42,5 %.
  • Nejvyšší management NWR nabídl rezignaci.
  • Západoevropské akcie by měly týden zahájit smíšeně.
  • Na úvod týdne se ve Spojených státech i Evropě dočkáme předběžných indexů PMI z výrobního sektoru a sféry služeb.
  • V závěru výsledkové sezóny své údaje o hospodaření reportuje irská aerolinka Ryanair.
  • Société Générale snížila doporučení na držet pro akcie německého dodavatelé automatizovaných systémů Kuka, francouzského zpracovatele hliníku Constellium a francouzskou tiskařskou společnost Solocal.

Obchodování na zámořských trzích

Americkým burzám se v závěru uplynulého týdne dařilo. Index S&P 500 přidal 0,6 %, čímž si tak v celotýdenním výsledku polepšil o 0,3 %. S výjimkou maloobchodních řetězců, které korigovaly svůj růst ze čtvrteční seance, si v pátek zisky připsaly všechny sektory. Premiantem se staly technologické tituly, které jako jediné vzrostly o více jak jedno procento, a to o 1,2 %.

Asijské trhy se během dnešního nočního obchodování vyvíjely smíšeně. Ve většině případů se zisky či ztráty jednotlivých indexů pohybovaly do půl procenta. Výjimkou byl taiwanský index, který si dnes připsal 2,6 %, když inaugurace tamního prezidenta by neměla narušit obchodní vztahy mezi ostrovní zemí a Čínou. K růstu zároveň přispěly společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing a Hon Hai Precision Industry, které jsou hlavními dodavateli Apple, který si objednal výrobu nového model iPhone.

Moneta Money Bank

Jeden z manažerů primární emise akcií, J.P. Morgan Securities, využil částečně opci pro prodej nadlimitního počtu akcií. V rámci ní prodal dalších 33,1 mil. z 39,1 mil. kusů akcií za cenu 68 Kč za akcii. GE Capital tak po úpisu drží 42,5% podíl v Monetě. Tzv. lock-up období, v rámci kterého GE Capital nebude dále nabízet akcie Monety k prodeji, bude trvat do 2. listopadu 2016.

NWR

Generální ředitel NWR Gareth Penny nabídl svou rezignaci ke konci tohoto měsíce na funkci výkonného předsedy představenstva firmy. Svoje pozice k dispozici již k minulému pátku nabídli i další tři členové představenstva: Alyson Warhurstová, Bessel Kok a Ian Ashby. NWR v prohlášení uvedlo, že management podniká veškeré „praktické kroky“, aby firma co nejvíce snížila náklady a zefektivnila zbývající aktivity.

Všechny nedávné události spějí k zániku firmy. S akciemi společnosti je pozastaveno obchodování a s největší pravděpodobností již k jeho obnovení nedojde.

MIROSLAV FRAYER
Equity Analyst
Investment Banking

Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!