Proč by ECB nemusela v prosinci oznámit spuštění programu nákupu státních dluhopisů

Proč by ECB nemusela v prosinci oznámit spuštění programu nákupu státních dluhopisů

Evropská centrální banka (ECB) v souladu s jejím konzervativizmem a opatrností by mohla v lednu na svém zasedání odložit rozhodnutí o spuštění plnohodnotného programu kvantitativního uvolňování (QE) včetně nákupu státních dluhopisů do března, a to z následovných důvodů:

  • Nepřítomnost ekonomické prognózy. Tu bude mít banka k dispozici až v březnu. Můžeme se domnívat, že někteří členové bankovní rady si budou chtít počkat na aktuální prognózu, aby si potvrdili závažnost dopadů nižší ceny ropy na střednědobý výhled vývoje inflace. Vzhledem k tomu, že jde o pozitivní nabídkový šok, se lze odhadovat, že nakonec budou mít nízká cena ropy (povzbuzení ekonomického růstu) a levnější euro (povzbudí inflaci) dostatečně pozitivní efekt na hospodářství i cenovou hladinu eurozóny.
  • Řecké parlamentní volby. Ty se konají jenom 3 dny po zasedání ECB (25. ledna 2014). Možnost vlády euroskeptické politické strany Syriza a potenciální opuštění měnového bloku může banku odradit od spuštění programu nákupu státních dluhopisů, do něhož by spadalo i problematické Řecko. Této hrozbě by se banka vyhnula jenom, kdyby se rozhodla nakupovat dluhopisy do určitého stupně ratingu.
  • Evropský soudní dvůr má poskytnout do 14. ledna německému ústavnímu soudu odpovědi na otázky týkající se programu OMT (outright monetary transactions), o něž si Německo zažádalo. Následné bude německý soud rozhodovat o nesrovnalostech mezi programem a německým právem.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!