Proč mají analytici problém správně predikovat americká data z trhu práce?

Proč mají analytici problém správně predikovat americká data z trhu práce?

Trh již podruhé v řadě zcela minul terč a to v případě nejdůležitějšího makroekonomického čísla měsíce, kterým je přírůstek nových pracovních míst v USA – tzv. NFP payrolls. Tržní konsensus se dvakrát po sobě mýlil o více než 100 tisíc, což je zhruba na úrovni jedné směrodatné odchylky měsíčních změnových pracovních míst (která se pohybuje okolo 200 tisíc měsíčně). To není zrovna malá odchylka, uvědomíme-li si, o jak důležité číslo z pohledu změny globální tržní kapitalizace jde.

Mimochodem právě díky nečekanému překvapení u payrolls se klíčový akciový index S&P500 dostal v pátek na svá historická maxima. Nabízí se přitom několik vysvětlení, která objasňují, proč byl trh první pátek v měsíci ve svých odhadech tak “mimo”:

Vysvětlení č. 1. – navzdory technologickému pokroku a kouzly s velkým množstvím dat makroekonomové stále nejenže neumí přesně předpovídat budoucnost, ale dokonce ani současnost. Zde připomeňme, že v případě amerických payrolls jde o statistiky z trhu práce za uplynulý měsíc.

Vysvětlení č. 2 – data z trhu práce budou nakonec dodatečně revidována směrem k původním odhadům (což však už samozřejmě nebude nikoho zajímat). Nicméně zde je třeba upozornit, že následné revize (s výjimkou té první) jdou u payrolls stejně na vrub sezónnímu očišťování, což z fundamentálního hlediska není podstatné.

Vysvětlení č. 3 – ty skutečně dobré odhady neobsahuje tržní konsensus sbíraný agenturami Bloomberg či Reuters a tudíž nejsou fakticky publikovány. Je klidně možné, že některé finanční instituce (např. hedgové fondy) rovněž produkují odhady pro důležité americké makro statistky, avšak protože do jejich tvorby více investují, tak se o ně nechtějí dělit s ostatními a na Bloombergu či Reuteru je nenajdete.

Každopádně po dvojím analytickém selhání u tak důležitého čísla jako jsou payrolls by mělo dojít napříč trhem k procesu, který tak hezky popsal ve svém posledním bestselleru “Superforecasting” Phillip Tetlock. Analytici by se měli zavrtat do svých modelů a se znalostí nových dat zkusit najít chybu, resp. svou prognostickou schopnost zlepšit. Jedině tato náročná iterace, která může vést v řadě případů i k tomu, že staré modely (pro odhady payrolls) budou zcela zahozeny, může vést v budoucnu k lepším výsledkům a nebude se stávat, že trh bude při odhadu tak důležitého čísla vedle jak ta jedle.

P. S. Malou útěchou pro nás osobně je to, že jsme v případě květnových a červnových payrolls porazili svými odhady trh. Jde však tak trochu o vítězství Pyrhy, neboť tržní konsensus jsme porazili o cca desítku(y) tisíc.

Dolar po překvapivě silném přírůstku nových pracovních míst v USA zpevnil, avšak nešlo o nijak dramatickou apreciaci a eurodolar tak zůstává bezpečně nad hranicí 1,10. Trh přitom evidentně nevěří, že by Fed mohl na dobrá čísla zareagovat zvýšením úroků (byť pravděpodobnost vzrostla). Proto bude důležité v následujících dnech sledovat vystoupení centrálních bankéřů z Fedu, kterých bude poměrně dost. Každopádně dolar by měl mít i kvůli problémům italských bank (resp. Deutsche bank) stále navrch.

Zdroj: analytický tým ČSOB

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!