První zasedání Evropské centrální banky (ECB) po brexitu, co čekat?

První zasedání Evropské centrální banky (ECB) po brexitu, co čekat?

Co dnes čekat od ECB? Zatím pravděpodobně žádnou revoluci, ale vzkaz by měl být jednoznačně holubičí a centrální bankéři mohou řinčet zbraněmi. Proč ECB v tuto chvíli zůstane stát na místě?

Je jasné, že brexit bude mít na ekonomiku eurozóny negativní dopad, ale nikdo v tuto chvíli neví jak velký. Sama ECB očekává spíše mírnější nákazu z brexitu – do půl procentního bodu kumulativně v následujících třech letech. My si v tomto ohledu dokážeme představit i negativnější scénáře. Zatím ale nejsou k dispozici žádná významnější post-brexitová čísla kromě spotřebitelské důvěry (ta v Británii zaznamenala nejhlubší propad za posledních 21 let, avšak v eurozóně přes aktuální pokles zůstává relativně vysoko).

ECB si podle nás bude chtít počkat na významnější post-brexitová data, především na nálady v průmyslu v klíčových zemích eurozóny za červenec a srpen (první červencové odhady budou k dispozici tento pátek). Výraznější ochlazení nálady v průmyslu a snaha podniků z opatrnosti brzdit investice by mohla ECB na podzim přimět k akci. Stejně tak by ji mohl rozhoupat další nárůst napětí ve slabších bankovních systémech eurozóny – v Itálii a v Portugalsku. Problémy tamních bank sice s brexitem přímo nesouvisí, odchod Británie z EU však dále snížil důvěru ve schopnost Bruselu účinně řídit podle nových pravidel restrukturalizaci tamních problémových bank.

Z tohoto pohledu bude klíčové sledovat, jak se EU vypořádá s výsledky zátěžových testů v bankovním sektoru na konci července. A v neposlední řadě ECB může donutit přijmout nová opatření nárůst politické nestability a odstředivých tendencí v dalších velkých zemích eurozóny – nejbližším rizikem je ústavní referendum v Itálii (v říjnu tohoto roku), příští rok pak volby v Nizozemí, Francii a v Německu. Jaké zbraně má ECB v případě potřeby stále na skladě? Nevěříme moc v další pokles depozitní sazby hlouběji do záporu – takový krok by i podle řady lidí v ECB mohl dnes nadělat více škody než užitku. Ani rozšíření TLTRO asi není na místě ve chvíli, kdy o jeho vylepšenou verzi banky zatím nejeví velký zájem.

Největší manévrovací schopnost má ECB podle nás stále v politice přímého tisku peněz – QE. Jako nejpravděpodobnější nám přijde podzimní natažení QE do druhé poloviny roku 2017 – scénáři dáváme pravděpodobnost 40 %. V případě výraznějších negativních dopadů brexitu nelze vyloučit ani urychlení QE. Pravděpodobně by však vyžadovalo rozšíření záběru aktiv, které je ECB ochotna skupovat. A to také není úplně jednoduché.

Kurz eurodolaru včera otestoval hranici 1,10. Ač se pod ní na chvíli propadl, tak se nakonec měnovému páru nepodařilo zakotvit pod touto úrovní. Trh stále vyčkává na důležité události, přičemž jednou z nich bude dnešní zasedání ECB. To podle nás vyzní spíše holubičím způsobem, což se euru nemusí líbit. Podobný efekt by mohly mít i zítřejší údaje o PMI z eurozóny.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!