Ranní zprávy z akciového trhu

Ranní zprávy z akciového trhu

Hlavní události

  • OKD v úterý projedná, zda poslat firmu do insolvence.
  • Pivovary Lobkowicz v zákonné lhůtě nezveřejní svou výroční zprávu.
  • Západoevropské akcie by měly vstoupit do nového týdne mírným růstem.
  • Z makroekonomických ukazatelů dnes bude zveřejněn např. index ISM z amerického průmyslu.
  • Pokračování výsledkové sezóny dnes přináší mimo jiné výsledky automobilky Ferrari.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy v pátek klesly přibližně o půl procenta, když nové makroekonomické údaje v zámoří spíše zklamaly. Největší zátěží pro index S&P 500 byly akcie farmaceutické firmy Gilead Sciences, které odepsaly přes 9 % kvůli kvartálnímu zisku pod odhady. Špatné výsledky srazily také akcie technologických firem Western Digital (-11 %) a Seagate Technology (dokonce -19 %). Lepší než očekávané čtvrtletní výsledky naopak oznámil internetový prodejce Amazon a akcie vzrostly o bezmála 10 %.

Noční obchodování v Asii přineslo prudký pokles akciových indexů v zemi vycházejícího slunce o více než 3%. Japonský jen totiž za poslední dvě seance zpevnil skoro o vysokých 5 %, což sráží akcie tamních exportérů (např. Toyota Motor -3,2 %). Další asijské burzy buď klesly o poznání méně (např. Jižní Korea a Indonésie o necelé procento) nebo dnes byly zavřené (Čína, Hong Kong nebo Thajsko).

NWR

Společnost NWR v pátek oznámila, že vedení dceřiné společnosti OKD se sejde v úterý a projedná, zda poslat firmu do insolvence.

Insolvence by pravděpodobně neznamenala okamžité zastavení těžby, kontrolu nad doly by ale převzal soud a insolvenční správce. Insolvence OKD by zřejmě způsobila prudký propad ceny akcií NWR.

Pivovary Lobkowicz Group

Společnost PLG v pátek oznámila, že v zákonné lhůtě nezveřejní svou výroční zprávu za loňský rok, protože stále probíhá audit účetních závěrek. Zveřejnění zprávy firma předpokládá nejpozději do konce května.

Za normálních okolností by mohla mít zpráva negativní dopad na cenu akcií. Ta ale již na nové impulzy prakticky vůbec nereaguje, protože téměř všechny akcie PLG již vykoupila společnost Lapasan a brzy by mělo začít vytěsnění zbývajících menšinových akcionářů.

JOSEF NĚMÝ

Akciový analytik
Investment Banking Komerční banky

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!