Řecko nezaplatí MMF – ranní přehled událostí

Řecko nezaplatí MMF – ranní přehled událostí

Ti kdo na finančních trzích vsadili na to, že řecký premiér Tsipras v hodině dvanácté klekne na kolena, odprosí věřitele a slíbí jim úspory výměnou za pár miliard euro v hotovosti, se šeredně přepočítali. Tsipras Mezinárodnímu měnovému fondu dnes 1,6 miliardy nezaplatí a bude všemožně bojovat za to, aby řečtí občané slovy předsedy Evropské komise Junkera spáchali sebevraždu a hlasovali proti návrhu věřitelů na další úspory.

Řecký premiér na nedělní hlasování zjevně pohlíží jinou optikou než Brusel či většina populace ve věřitelských zemích a pravděpodobně i většina Čechů. Podle něj odmítnutím návrhu na další úspory dostane on či jeho strana Syriza silnější mandát k dalším tvrdým jednáním. Představa, že Tsipras po “vítězném” referendu (kdy Řekové řeknou věřitelům NE) dostane další šanci vyjednat mírnější úvěrový program je iluzí, která stojí na jednom heroickém předpokladu: eurozóna a především Brusel se Grexitu bojí více než Řecko a proto nakonec udělá vše proto, aby k němu nedošlo. Tsipras možná sází na strach z toho, že kromě negativních politických konsekvencí by se odchod Řecka z eurozóny mohl stát jakýmsi lehmanovským momentem, který vyvolá finanční kolaps a následnou recesi tak jako, když americká administrativa odmítla v září 2008 zachránit banku Lehman Brothers.

Máme se něčeho takového opravdu bát a může být Grexit, jež např. agentura S&P vidí již vcelku reálně, opravdu lehmanovským momentem evropského střihu? Odpověď hledejme v síle finanční nákazy, která se šíří eurozónou. A ta je prozatím naštěstí mírná, což je patrné nejen z relativně pevného kurzu eura, ale také z rizikových marží u evropských vládních dluhopisů, které se sice roztáhly, ale nikterak dramaticky. Odmyslíme-li si pak propad akcií, které zaregistrovaly řecký problém až nyní a navíc mohou mít problém s Čínou, tak vysvětlení relativně mírné nákazy spočívá především v tom, že řecké dluhy mají v knihách zejména vlády věřitelských zemí. Jestli tedy má být řecký default a Grexit lehmanovským momentem, tak primárně pro daňové poplatníky ve věřitelských zemích. Přitom, pokud Řecko nezaplatí, tak i pro takové Němce nepůjde o sumy, které by mohli politici a jejich voliči ignorovat. Pro zajímavost Řecko dluží Německu okolo 80 mld. euro, což jsou 2 % jeho HDP.

EURO

Po prvotním šoku z řeckého referenda, kdy kurz eurodolaru slétl až k hranici 1,10, se euro otřepalo a začalo posilovat a to dokonce tak, že veškeré své ztráty z úvodu vymazalo. Euru dokonce neublížila ani překvapivě nízká míra inflace, kterou reportovalo Německo za měsíc červen.

Až překvapivá síla eura plyne dost možná z toho, že trh vidí eurozónu bez Řecka jako více stabilní měnovou unii, kdy eventuální odchod jejího nejvíce problémového člena jí fakticky může posílit. Každopádně technicky vzato se ukazuje, že hranice podpory na úrovni 1,10 je vcelku silná.

Dluhopisy

Dění v Řecku se na dluhopisových trzích projevuje vcelku nepřekvapivě. Kromě obtrovského skoku řeckého desetiletého vládního výnosu (o cca 400 bps!) byly včera pod tlakem i dluhopisy ostatních jihoevropských zemí, tedy portugalské (+37 bps), italské a španělské (+24 bps). Naopak výnos desetiletého bundu poklesl o 13 bps. V případě Německa trh víceméně ignoroval nečekaně nízký předběžný odhad červnové inflace. Nervozita se projevila i na výnosech amerických, které klesaly o 15 bps (10 let). Agentura S&P snížila rating Řecka na CCC- a zároveň vidí 50% šanci na Grexit.

Komodity

Nervozita, která se vloudila na trhy v souvislosti s děním v Řecku, se včera kromě výrazných výprodejů na akciových trzích projevila patrně i na trzích komodit. Cena ropy Brent klesala o 2 % a dostala se k 62 USD/barel, zatímco ceny základních kovů klesly v průměru o 1,3 % (zejména díky prudkým poklesům cen niklu a cínu). Ropu Brent zajímají i jednání o íránském jaderném programu, která se patrně protáhnou za původně oznámený termín 30. června (žádné podrobnější výstupy z jednání nám nejsou prozatím známy). Zlato zatím zcela ignoruje dění v Řecku a včera jeho cenu příliš nepodpořilo ani poměrně výrazné oslabení amerického dolaru.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!