Ropa ocenila dobrá data z trhu práce USA, dolar nikoliv

Ropa ocenila dobrá data z trhu práce USA, dolar nikoliv

Cena ropy Brent se v pátek dostala na takřka tříměsíční maxima. Pomohla jí k tomu lepší data z amerického trhu práce a později odpoledne i pokračující pokles aktivity amerických těžařů ropy. Prostor pro výraznější růst cen ropy v krátkodobém horizontu je však podle nás omezený. Z fundamentálního pohledu zůstává trh přezásoben a rychlejšímu růstu cen patrně bude bránit i ochota producentů zajišťovat si relativně příznivější ceny ropy. Lepší nálada však panovala i na ostatních komoditních trzích. Ceny základních kovů rostly o 2,3 % a měď se poprvé od začátku listopadu podívala nad 5000 USD/t.

Americký dolar poměrně překvapivě nebyl schopen ocenit lepší čísla z amerického trhu práce. A to, i když vedly k dalšímu lehkému zvýšení sázek na růst amerických sazeb a k růstu výnosů na krátkém konci americké křivky – ty zpravidla dolar oceňuje pozitivně. Je možné, že se trhy po prosincové zkušenosti trochu bojí zklamání ze zasedání ECB. To se podle nás v tomto týdnu nemusí nutně dostavit. Pokud Mario Draghi doručí zhruba to, co trhy očekávají, mohl by dolar ke konci týdne spíše sílit.

Lepší než očekávané páteční payrolls (NFP) (242 vs. 195 tis.) se projevily na americké výnosové křivce, která šla vzhůru na krátkém i dlouhém konci a mírně zestrměla, i když např. vývoj mezd zklamal. Relativně výrazně šly nahoru i výnosy německé, kterým vzhůru pomohl i růst cen ropy. Tento týden trhy sledují především zasedání ECB (čtvrtek). Čekáme, že sníží depozitní sazbu o 10 bps nebo případně zavede dvě depozitní sazby a přistoupí k výraznějšímu snížení spodní sazby (na nová depozita u ECB). Navíc si nechá pravděpodobně dveře otevřené k dalšímu snížení sazeb během léta a podzimu. I když trh zhruba očekává podobný výsledek, tak lze očekávat velkou nervozitu a relativně vysokou volatilitu.

Americké akciové trhy uzavřely minulý úspěšný týden mírným růstem. Index S&P 500 v pátek zpevnil o 0,3 %, když nedokázal zavřít nad psychologickou hranicí 2000 bodů. Tento index posílil za celý týden o 2,5 %, a tak si připsal již třetí týdenní růst v řadě. Index DJIA posílil o 0,35 % a Nasdaq přidal 0,2 %.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!