Ropa WTI – kurz, cena, online graf

Ropa WTI – kurz, cena, online graf
Zdroj: https://www.tradingview.com/widget/advanced-chart/

Ropa je u investorů nejobchodovanější energetickou komoditou. Obchodníci sledují dvě základní ceny, a to cenu severoamerické ropy WTI a cenu severomořské ropy BRENT. Ropa WTI se zpravidla obchoduje na burze v New Yorku a ropa Brent v Londýně.

Pro cenu ropy je klíčová celosvětová nabídka. Zde hrají významnou roli země, které produkují nejvíce ropy. Obecně jde o země OPEC, Rusko, USA, Kanadu. Strana poptávky kopíruje vývoj globální ekonomiky. V případě, že si globální ekonomika vede dobře, poptávka po ropě stoupá. Naopak v případné globální recese je zájem o ropu nižší. Na cenu ropy má vliv i vývoj amerického dolaru. Pokud cena dolaru stoupá, má cena ropy tendenci klesat a naopak. Cena ropy se nejčastěji uvádí v USD za 1 barel. 1 barel je přibližně 159 litrů.

Při obchodování ceny ropy sledujeme hlavně informace o stave zásob ropy v USA, zasedání států OPEC a zprávy vydávány mezinárodní organizací pro energetiku EIA. Vývoj ceny ropy by měli sledovat hlavně obchodníci kanadského dolaru, norské koruny a ruského rublu. To jsou státy, jejíž ekonomika je závislá na těžbě a exportu ropy.

Největší světoví producenti ropy v roce 2016:

  1. USA
  2. Saudská Arábie
  3. Rusko
  4. Čína
  5. Kanada
  6. Irák
  7. Írán
  8. Spojené arabské emiráty
  9. Brazílie
  10. Kuvajt
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!