Sázky na růst úrokových sazeb v listopadu v USA klesají

Sázky na růst úrokových sazeb v listopadu v USA klesají

Čísla z amerického trhu práce neskončila daleko od odhadu trhů. Rozhodně však nedokázala překvapit tak pozitivně, aby zamíchala současnými sázkami trhů na růst sazeb v USA. Šance na růst sazeb v prosinci zůstávají těsně nad 60 % a po posledních číslech investoři možná ještě o něco méně věří růstu sazeb v listopadu.

K tomu pravděpodobně přispívá větší vyostřenost předvolební kampaně. Donald Trump po poslední sérii výroků ztrácí podporu uvnitř republikánské strany a i proto byla včerejší druhá televizní debata s Hillary Clintonovou plná relativně ostrých osobních střetů.

Fed si pravděpodobně dvakrát rozmyslí, zda je v takové chvíli třeba přitahovat pozornost k měnové politice eventuálním zvýšením sazeb. To včera ostatně potvrdil i viceprezident Fedu Stanley Fischer, podle kterého si v tuto chvíli Fed může stále dovolit takticky vyčkávat na další vhodný okamžik ke zdražení peněz.

V tomto týdnu bude klíčové sledovat zveřejnění záznamu ze zářijového zasedání Fedu (středa), kde již tři členové chtěli zvýšit sazby. Bude důležité vidět, jak hluboké jsou dnešní rozpory uvnitř Fedu a jaké jsou tím pádem skutečné šance na růst sazeb do konce roku. Dalším důležitým dílem do skládačky bude zářijový výsledek amerického maloobchodu (pátek). Přes dobré výkony trhu práce totiž spotřeba ve třetím kvartále zatím viditelně zaostávala (srpnový maloobchod propadl o 0,3 %). Další zklamání by nebylo pro Fed a tím pádem ani pro dolar ničím příjemným.

V Evropě se maloobchodu a spotřebě zatím daří, trhy se ale naopak budou modlit, aby tento týden po prudkém červencovém propadu trochu ožil průmysl (středa). Vzhledem k relativně dobrým úrovním podnikatelských nálad by to mělo být na místě.

EUR/USD: Slabší statistiky z amerického trhu práce, které zacementovaly očekávání trhu, že Fed může zvýšit úrokové sazby nejdříve v prosinci, ublížily dolaru. Tomu nakonec před ztrátami nepomohly, ani lehce jestřábí výroky členů FOMC (Georgeové, Mesterové a Fischera). Pro eurodolar může být zajímavější spíše zveřejnění podrobného zápisu z jednání FOMC tuto středu. Dodejme, že na trh zdá se neměla výraznější dopad ani druhá prezidentská debata v USA, která dnes v noci zřejmě vyzněla poměrně vyrovnaně (ačkoliv co do výroků byla daleko ostřejší). Dnešní kalendář důležitých událostí není příliš zajímavý a tak devizové trhy mohou být obecně ve stínu libry, která zůstává stále pod tlakem.

Dluhopisy: Výnos desetiletého německého bundu se díky stabilizaci napětí okolo Deutsche banky v uplynulém týdnu vrátil do kladných vod. V tomto týdnu teoreticky mohou výnosy ještě trochu povyrůst, pokud dostaneme dobrá čísla z průmyslu v eurozóně a současně zůstanou stabilní ceny ropy. Na druhou stranu na výraznější odlepení ode dna si budou muset asi delší německé výnosy ještě nějakou chvíli počkat. Zásadní zůstává politika ECB a trhy si zatím nejsou jisté, zda očekávat od druhého kvartálu 2017 útlum měnové expanze (náš hlavní scénář – nepříznivý pro bondy) anebo její pokračování.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!