Slabší data NFP neodradí Fed od zvýšení sazeb

Slabší data NFP neodradí Fed od zvýšení sazeb

Nových pracovních míst v USA přibylo méně, než se čekalo, a mzdy překvapivě klesly. Data z trhu práce jsou celkově slabší oproti předpokladům. Nejsledovanější údaj o změně počtu pracovních míst činí 178 tisíc. To není moc daleko konsensuálním 180 tisícům, jenže minulý měsíc byl revidován citelně dolů na 142 tis. a přírůstek tedy přišel z nižšího základu. Navíc se o růst zaměstnanosti hodně zasloužil veřejný sektor; soukromé firmy vytvořily 156 tisíc míst, což znamená už větší odchylku od odhadů.

Sektorově dál nabírají nové zaměstnance nejvíce firmy ve specializovaných službách a školství a zdravotnictví. Slušně přispěl i výrobní sektor, především ve stavebnictví. Vládní statistiky se v tomto rozcházejí s údaji ADP, které byly zveřejněny dříve během týdne. Průzkum v domácnostech nabízí pohled na trh práce z druhé strany. Svědčí rovněž o nárůst počtu zaměstnaných, který ale není příliš silný. Nezaměstnaných ubývalo poměrně hodně a míra nezaměstnanosti klesla na 4,6 procenta. To je nečekaně nízko, dokonce nejníž za 9 let. Nezaměstnaní však nemířili ani tak do nové práce, jako spíše ve většině mimo trh. Míra participace se v listopadu snížila. Vedle údajů o zaměstnanosti přichystala negativní překvapení také čísla o mzdách. Průměrná hodinová mzda se v listopadu dokonce snížila o 0,1 procenta.

Meziroční růst mezd zvolnil na 2,5 pct a data celkem dost zaostala za očekáváními. Celkový objem mezd zpomalil na meziročních 3,8 pct, reálný růst odhadujeme na 2,3 procenta. Celkově jsou data z amerického trhu práce jednoznačně horší, než se čekalo. Nejvíce pozornosti si podle nás zaslouží vývoj mezd, který sice nebereme zatím jako vážné varování, ale další měsíc bude určitě očekáván s větším napětím, jestli listopadové zaváhání napraví. Co se týče zaměstnanosti, ta stále bezpečně stačí na absorbci nové pracovní síly. Stále platí, že pokles nezaměstnanosti už na současných úrovních ekonomika nepotřebuje. Pokud se tak bude dít, měl by se zvýšit tlak na mzdy. Vyhlídky pro americkou ekonomiku na čtvrtý kvartál nejsou moc vysoké a trh práce je lehce zhorší v položce soukromá spotřeba. Nejbližší rozhodnutí Fedu však data nezvrátí. Centrální banka směřuje ke zvýšení sazeb, do investovala do rétorické přípravy a podařilo se jí trh připravit tak, že může takový krok provést bez vážných důsledků. Této pozice se těžko vzdá kvůli jednomu slabšímu měsíci ve volatilních statistikách z trhu práce. Trendy ukazatelů zatím vážný problém nevěstí a do prosincového rozhodnutí Fedu to už ani nestihnou.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!