Slova Maria Draghiho srazila euro proti dolaru o 2 procenta

Slova Maria Draghiho srazila euro proti dolaru o 2 procenta

Evropská centrální banka se rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny. Tón doprovodného komentáře se však nesl ve výrazně holubičím duchu. Mario Draghi zdůrazňoval proti-inflační rizika a jejich kumulaci a předestřel, že na prosincovém zasedání se bude bankovní rada vážně zabývat přehodnocením stávající podoby kvantitativního uvolňování – jinými slovy bude na stole další uvolnění měnové politiky.

Trhy zareagovaly na jeho slova učebnicově. Euro začalo solidně oslabovat a na měnovém páru s dolarem ztrácelo v bezprostřední reakci 0,5 – 1 %. Nakonec ztratilo až 2 procenta proti USD. Pozitivně naopak přijaly zprávu německé dluhopisy i akciové trhy. Očekáváme, že pokud americký Fed (primárně kvůli obavám z čínské nákazy) odloží první zvýšení svých sazeb do příštího roku, bude Evropská centrální banka pod velkým tlakem na prosincovém zasedání uvolnit znovu měnové kohouty. Brzdou jí v tom pravděpodobně nebude ani lehký nárůst inflace, který očekáváme na konci tohoto roku. Mario Draghi již také přiznal, že ECB začíná rozpracovávat technické možnosti, jak změnit nastavení měnové politiky.

Co tedy v takovém případě můžeme od ECB čekat?

Mario Draghi přiznal, že uvažují o řadě kroků. Nejpravděpodobnější je ale na prvním místě natažení politiky za horizont roku 2016, popřípadě navýšení objemu měsíčních nákupů z 60 mld. eur měsíčně (např. na 80 mld. eur). Méně pravděpodobná je změna kompozice nákupů (zahrnutí korporátních dluhopisů) nebo další snížení depozitní sazby, i když bylo údajně na posledním zasedání diskutováno.

Zdroj: analytický tým ČSOB

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!