Sníží dnes Moody’s a Fitch rating Polska

Sníží dnes Moody’s a Fitch rating Polska

Dnes v pátek třináctého a shodou okolností přesně na roční výročí snížení ratingu Polska ze strany S&P zveřejní agentury Mooďy’s a Fitch vlastní revizi ratingů našeho severního souseda. Pro Polsko, které od voleb v roce 2015, v nichž vyhrála sociálně-konzervativní strana Právo a spravedlnost, již není miláčkem investorů, to může být další neveselý den. Těžko sice odhadnout jak se Moody’s a Fitch dnes rozhodnou, nicméně záminkou pro redukci ratingu se může stát snížení věku pro odchod do důchodu (z 67 na 60 let pro ženy a z 67 na 65 pro muže), které při současném navýšení důchodů dlouhodobě a strukturálně zatíží polskou státní kasu.

K dnešní revizi ratingů je přitom důležité dodat, že agentura Fitch drží polský rating na úrovni A- a agentura Moody‘s dokonce ještě o jeden ratingový bod výše (A2 což se rovná ratingu A). Polský rating u Moody’s má přitom aktuálně negativní výhled, neboli riziko snížení ratingu spočívá i v tom, že především Moody’s bude chtít (částečně) dorovnat rok staré a relativně přísné rozhodnutí S&P (zde má Polsko rating o dva body níže – na úrovni BBB+).

Nepřekvapí tedy, že akce ratingových agentur jsou polskými trhy v posledních měsících velmi pozorně sledovány. Rok staré rozhodnutí S&P snížit rating Polska totiž trhy vyděsilo natolik, že se v průběhu roku 2016 zlotému a dluhopisům vždy evidentně ulevilo, když zbylé dvě ratingovky svá hodnocení Polska nesnížily. Dnes může být ovšem reakce trhu trochu jiná, neboť trh je zřejmě ukolébán nečinností Moody’s a Fitch v roce 2016 a věří, že ke snížení ratingu nedojde, resp. alespoň tak se vyslovila v anketě většina analytiků. Polské trhy – tj. zlotý a polské dluhopisy – tedy mohou zareagovat na rozhodnutí ratingovek asymetricky: ponechání ratingů i výhledů beze změny zřejmě podpoří polská aktiva jen nepatrně, naopak v případě snížení ratingu ze strany Moody’s či zhoršení výhledu u Fitch se možná dočkáme výraznějšího výprodeje.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!