Sníží zítra britská centrální banka úrokové sazby?

Sníží zítra britská centrální banka úrokové sazby?

Krátké trvání soutěže o novou vůdčí osobnost v čele britské konzervativní strany, kterou vyhrála Theresa Mayová, skutečně pomohlo k “tržnímu úklidu” po Brexitu. Libra včera vůči dolaru posílila asi o 2,5 %, a ačkoliv se kurz stále pohybuje hluboko pod úrovněmi z poloviny června, tak se zdá, že trh v současnosti našel jistou rovnováhu.

Hlavní nejistotou následujících dní tak pro Británii zůstává výsledek zítřejšího zasedání Bank of England (BoE). Připomeňme, že BoE přečkala celé období od vypuknutí finanční krize se základní sazbou na úrovni 0,5 %, jež byla doprovázena politikou kvantitativního uvolňování. Snížení sazeb, na které sází většina trhu, tak rozhodně není zcela jasnou záležitostí (propad libry konec konců s uvolněním měnových podmínek významně pomáhá). Na rozdíl od trhu mu věří pouze mírná většina analytiků. Dočkat se nakonec můžeme spíše rozšíření programu QE na další korporátní dluhopisy. To nicméně ukáže až zítřek.

Včerejší vystoupení řady představitelů Fedu (Mesterová, Bullard, Tarullo a Kashkari) potvrdilo, že Fed v letošním roce stále počítá s růstem sazeb (ve hře je údajně každé zasedání). Zajímavý nicméně zůstává především rozkol mezi názorem Bullarda a jeho kolegy, který spočívá v očekávání trajektorie úrokových sazeb v následujících letech. To, že s jejich zvyšováním podle něho není v následujících letech příliš kam spěchat, potvrdil Bullard i včera. A to navzdory tomu, že pochválil červencový report z trhu práce a že dopady Brexitu na americkou ekonomiku budou podle něj takřka nulové. Pravděpodobnost růstu sazeb v USA v červenci tak trh vnímá stále krajně nepravděpodobně.

Rekordy na akciovém trhu neměly tak dramatický dopad na kurz s eurodolarem, ačkoliv rétorika přicházející z americké centrální banky byla jednoznačně jestřábí. Trh spíše zpočátku ovlivňovalo dění s britskou librou, která masivně posilovala a pomáhala tak euru. Dnes bude v centru pozornosti opět Fed a to především jeho Béžová kniha, která může vyslat další signál o tom, zdali pronesené jestřábí výroky mohou být myšleny vážně a Fed opravdu může uvažovat o tom, že by například již v září zvýšil úrokové sazby.

Cena ropy Brent mazala část ztrát z konce minulého týdne

Cena ropy Brent včera během dne těžila z lepší nálady na trhu a mazala část ztrát z konce minulého týdne. Večerní čísla o zásobách od API nicméně býkům zkazila náladu, neboť ukázala na nečekaný růst zásob ropy v minulém týdnu (trh přitom očekává jejich pokles). Jako vždy budou mít zásadní slovo dnešní data od amerického ministerstva energetiky. Pokud by se ale potvrdil výrazný růst zásob ropy, jež naznačovala čísla API, doprovázený ještě např. stagnací zásob benzínu, tak by to pro ceny ropy nebyla dobrá zpráva. Kromě dat o zásobách se pozornost soustředí ještě na data o čínském zahraničním obchodě za červen.

Americké trhy včera opět posouvaly rekordní úrovně

Také vstup do včerejšího obchodního dne přinesl pro americké akciové indexy růst, když pozitivní vývoj evropských trhů (růst bankovního a automobilového sektoru) přispěl k pozitivní náladě. Pondělní výsledky společnosti Alcoa byly investory přijaty pozitivně, titul zpevnil o více jak 5 %. Index S&P 500 za poslední 3 obchodní dny zpevnil o 2,5 % a dosáhl přes hladinu 2155b. Krátkodobě pak může mít charakter překoupenosti, což může znamenat prostor na kolísání v dalších dnech i díky rozjíždějící se výsledkové sezóně. Limitujícím faktorem může být také posouvání nových historických maxim spolu s každým dalším růstovým dnem. Takový vývoj může podpořit jen výrazně příznivý průběh výsledkového období. Ve čtvrtek výsledky představí JPMorgan Chase v pátek pak komerční banky Citigroup a Wells Fargo (v bankovním sektoru se čeká Q pokles zisku o 5,4 %).

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!