Spojeným státům se nelíbí slabé euro

Spojeným státům se nelíbí slabé euro

Eurodolar dostal včera dva mocné impulsy. První v podobě velmi solidního výsledku HDP za 4. kvartál, resp. vysoké lednové inflace v eurozóně a druhý v podobě verbální intervence šéfa ekonomických poradců Bílého domu Navara, jenž prohlásil, že euro je podhodnocené (což Německu vyhovuje). Měnový pár EUR/USD se tak dostal až nad hranici 1,08. Dnešek by však měl být zcela o večerním zasedání Fedu. V komentáři FOMC očekáváme jen kosmetické změny. Ty by však měly vyznít jestřábím dojmem a eventuálně signalizovat, že březnové zvýšení úroků je ve hře, což by následně mělo vyvolat tlak na pokles kurzu eurodolaru.

Kdo jiný může zastínit americkou centrální banku v den, kdy má zasedání. Jedině nový americký prezident a to skrze verbální intervenci proti dolaru. Nebyl to sice přímo Donald Trump, ale šéf jeho ekonomických poradců Navaro, a cílem nebyl silný dolar, ale slabé euro. Pozornost devizových trhů, která měla být plně soustředěna na dnešní zasedání Fedu, byla tudíž rozptýlena úvahami o rostoucím protekcionismu a tím, jak by mohl poškodit perfektně šlapající německou ekonomiku.

Na první pohled to tedy vypadá, že po ultralevných dovozech z Mexika si Trumpova administrativa hodlá posvítit na příliš levné německé bavoráky, respektive na to, že USA mají kvůli podhodnocenému euru (čti proxy-marce) s Německem třetí největší obchodní schodek. Proč však vlastně euro posiluje, když Trumpovi lidé hrozí eurozóně, že si posvítí na její levný dovoz?

Reakce mexického pesa na Trumpovy ochranářské výroky byla přece přesně opačná… Celá věc s podhodnoceným eurodolarem je daleko složitější a mimo jiné v sobě zahrnuje i politiku Fedu, což jeho dnešnímu zasedání dává novou dimenzi. Bude-li totiž D. Trump chtít levný dolar, tak nemusí spoléhat jen na svoje tweety či verbální intervence. Posty dvou guvernérů ze sedmi, kteří sedí v čele Fedu (výboru FOMC), jsou totiž neobsazeny a pokud bude chtít nový prezident vychýlit vedení americké centrální banky ve prospěch slabšího dolaru, může to udělat relativně rychle v personální rovině.

A to je oč tu běží – tedy zdali politika relativně stabilního a silného dolaru bude zpochybněna nejen na úrovní Bílého domu, ale samotného Fedu. Noví lidé v FOMC jsou však záležitostí až následujících týdnů či spíše měsíců, pojďme proto raději k dnešnímu sezení. Bude opět o pečlivé četbě komentáře FOMC. Očekáváme sice, že úrokové sazby Fedu se nezmění a v následném komentáři FOMC dojde jen ke kosmetickým změnám, avšak jeho vyznění bude lehce jestřábí. Silným signálem může být zejména úprava fráze o “zhruba” vyrovnaných (makroekonomických) rizicích. Ta může být zjednodušena na suché konstatování, že rizika jsou “jen” vyrovnaná (“balanced”, nikoliv “roughly balanced”), přičemž pokud se k tomuto drobnému opomenutí Fed uchýlí, tak by to signalizovalo, že březnové zvýšení úroků je ve hře.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!