Supporty a rezistence: Základy

Supporty a rezistence: Základy

Pojem „support a rezistence“ nebo česky „podpora a odpor“ je jedním z nejzákladnějších pojmů technické analýzy. Spousta obchodníků však tento jev často bere na lehkou váhu a přehlíží jeho význam. Se vší odpovědností se ovšem dá konstatovat, že úrovně supportů a rezistencí by měly být součástí každého úspěšného diskrečního obchodního systému.

Synonymem supportů a rezistencí může být také nabídka a poptávka. Jedná se tedy o místa v trhu, na kterých existuje vysoká pravděpodobnost, že obchodník bude dané aktivum nakupovat nebo prodávat.

SP1

Jak poznáme, že support nebo rezistence vznikl?

Otázka stará jako slepice a vejce. Předně je třeba říci, že se v určitých případech jedná o subjektivní techniku. Pokud se supporty a rezistencemi teprve začínáte je nejjednodušší zaměřit se na opravdu významné vrcholy, tzn. takové pohyby, které zcela evidentně vytvářejí „V“ nebo obrácené „V.“ K tomuto Vám jednoduše pomůže přepnutí na liniový graf, který zobrazuje uzavírací hodnoty v daném časovém pásmu.

SP2

Důležitá fakta k supportům a rezistencím

  • Support/rezistence není nikdy přesná hodnota, jedná se spíše o pásmo několika pipů
  • Ne každé uzavření pod/nad supportem/rezistencí znamená její proražení
  • Support/rezistence vzniklý na vyšším časovém rámci má větší význam než S/R vzniklý na nižších, např. S/R na 4H vs S/R na 15M.

Poučení na závěr
Pokud s touto technikou teprve začínáte, zaměřte se na zakreslování, nesnažte se ji hned implementovat do obchodního systému. Pokud však stále nevíte, kam nastavit stop-loss nebo take-profit, pak dnešní lekce Vám doufejme, poskytne pomocnou ruku. Supportům i rezistencím se budeme věnovat i v dalších vzdělávacích článcích.

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!