Tento týden zasedá Česká národní banka (ČNB), intervence proti koruně by měly zůstat

Tento týden zasedá Česká národní banka (ČNB), intervence proti koruně by měly zůstat

ČNB v komorní atmosféře změnu kurzu koruny pravděpodobně neprovede

Nadcházející týden bude ve středoevropském regionu také zajímavý zejména ve druhé polovině.

Dnes sice budou zveřejněny indikátory důvěry z domácí ekonomiky, které v srpnu v souhrnném vyjádření dosáhly nejvyšší úrovně od února a i v září by mohly přidávat, pozornost bude ale směřovat ke čtvrtečnímu zasedání ČNB. Na tom se sejdou pouze čtyři centrální bankéři, když chybět budou V. Benda, M. Hampl a P. Řežábek. I to je jeden z důvodů, proč neočekáváme žádnou změnu nastavení měnové politiky ale ani změnu v očekávání bankovní rady ohledně načasování konce exitu. Dalším důvodem je absence nové prognózy. Navíc se víceméně plní předpoklady z poslední prognózy, jejíž rizika bankovní rada považovala za neutrální. Ke změnám v očekávání exitu by mohlo dojít na listopadovém zasedání.

Na úplném konci týdne ještě bude zveřejněn třetí odhad HDP za druhé čtvrtletí a statistický úřad také publikuje sektorové účty. Ve druhém čtvrtletí překvapil zejména zahraniční obchod, který dosáhnul rekordního přebytku a vytáhnul tak mezičtvrtletní růst na 0,9 % q/q, což v meziročním vyjádření znamená zvýšení o 2,6 % y/y.

V regionu si ještě pozornost zaslouží předběžný odhad polské inflace. Ta se již dva roky drží v záporných hodnotách, když srpnu dosáhla -0,8 % y/y.

 Situace na korunových forwardech se stabilizuje

Kurz koruny se další týden držel přilepený k hranici kurzového závazku, zatímco jednoroční forwardový kurz pokračoval v mírném oslabování a týden zakončil poblíž úrovně 26,82 CZK/EUR. Zhodnocovaly i další měny v regionu. Polský zlotý přidal 0,5 % a týden zakončil v blízkosti hodnoty 4,29 PLN/EUR, když mu hned ze začátku týdne pomohla dobrá data z reálné ekonomiky. Posílení o 0,85 % zaznamenal v druhé polovině týdne maďarský forint. V jeho první polovině zasedala maďarská centrální banka, která ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu beze změny.

Zdroj: Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!