Tom Demark: Jak na trendové linie č.1

Tom Demark: Jak na trendové linie č.1

Asi není tradera, který by své forexové kariéře někdy nezakreslil trendovou linii, a také se není čemu divit. Trendové linie jsou unikátní forma supportů a rezistencí, která velmi dobře analyzuje aktuální trend a vytváří obchodní příležitosti. Přístupů jak kreslit trendové linie je několik. Někdo spojuje maxima/minima, někdo uzavírací ceny a někdo kombinaci obojího, jak mu to přijde pod ruku. V tomto článku vám, ale ukážeme neortodoxní přístup, který proslavil průkopník technické analýzy Tom DeMark.

Největším problémem, o kterém DeMark mluví je, že klasické trendové linie vytvářejí příliš prostoru k subjektivitě. Když vedle sebe posadíte 2 tradery a necháte je zakreslit trendové linie, každý pravděpodobně vyjde s jiným výsledkem, byť se budou lišit v detailech. Tom DeMark proto přišel s metodou, která vylučuje veškerou subjektivitu a ze zakreslování trendových linií dělá čistě mechanickou práci.

Chyba při kreslení trendových linií

Podle DeMarka je obrovskou chybou, že obchodníci při zakreslování TL postupují zleva doprava, neboli vycházejí z událostí, které se již odehrály v minulosti. Takovýto postup je špatný právě proto, že aktuální vývoj je důležitější, než vývoj dřívější.

První věc, kterou musíme znát k zakreslení trendové linie, jsou 2 extrémní body, které nám pomohou vytvořit spojnici. Ukažme si vše na příkladu rostoucího trendu. DeMark hledá takové svíčky, jejichž minimum je nižší než low minimálně dvou svíček nalevo a dvou svíček napravo.

TDM1

Na obrázku vidíme, že oba vybrané body splňují podmínku vyřčenou dříve. Tedy jejich low je nejníže, jak napravo tak nalevo (v rozsahu, alespoň 2 svíček). Když tedy přijdeme ke grafu, měli bychom postupovat zprava doleva, najít první takový bod a k němu druhý. V medvědím trendu tedy hledáme úplně dvě stejně 2 maxima.

TDM2

V momentě, kdy vznikne nový extrémní bod. Musí být TL překreslena, za použití této techniky tedy vždy víme, že máme zakreslenou aktuální trendovou linii. Nebojte, tuhle techniku nevymyslel DeMark jen proto, aby byl zajímavý, ale proto, aby mu vydělávala. Proto vyvinul přístup, jak obchodovat trendové linie.

Obchodní přístup

Nyní už víte, jak zakreslit TL podle DeMarka. Nevíte, ale proč byste to měli dělat a k čemu je to dobré. Nyní si proto ukážeme, jak hledat obchodní příležitosti na základě těchto TL. Pokud máme zakreslenou TL, musíme začít měřit její potenciál neboli vytvořit projekci ceny. To uděláme následovně. Vše si demonstrujeme na názorném příkladu.

Nejprve zjistíme, kde TL leží. Na obrázku vidíme rostoucí TL.

TDM7

Máme-li rostoucí TL, pak musíme najít nejvyšší bod, který leží nad touto TL. Z tohoto nejvyššího bodu následně vztyčíme vertikální linii, která nám protne TL. Na obrázku vidíme, že nejvyšší hodnota leží na ceně 1,4667 a byla dosažena dne 4.2.2016.

tdm8

Tím, ale hodina geometrie ještě neskončila. Průnikem vertikální hladiny a TL vedeme rovnoběžku (klasickou linii). V našem příkladu tak hodnotou 1,4280.

TDM9

Dalším krokem je výpočet rozdílu mezi těmito hodnotami. Tedy 1,4667 – 1,4280 = 0,0387 neboli 387 pipů. Tímto krokem jsme spočetli velikost tzv. cenové projekce. Projekce nám slouží k určení TP po proražení naší trendové linie. Nyní je potřeba vyčkat na otevření první svíčky pod trendovou linií (červená šipka). Od této hodnoty uplatníme výsledek cenové projekce, neboli od open ceny svíčky 1,4470 odečteme projekci 387 pipů a získáme hodnotu 1,4083.

TDM11

Věříme tomu, že se vám tato technika zdá na první pohled složitá. Věřte však, že jde o kupecké počty, které velmi dobře vycházejí. Pro ty z vás, kteří nechtějí ztrácet čas výpočty, může sloužit indikátor dostupný zde.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!