Turecký převrat oslabil liru o 5%, turecké akcie ztratily 8%

Turecký převrat oslabil liru o 5%, turecké akcie ztratily 8%

Turecký puč úspěšně pokračuje a již přes 50 tisíc lidí musí opustit svá místa. Mezi nimi i přes 1500 děkanů tureckých univerzit, což – světe div se – odnesla turecká lira několikaprocentním oslabením. V součtu tak lira od pátečního večera oslabila o slušných 5 %, přičemž hlavní turecký akciový index ztrácí 8 %. To nejsou zrovna malé propady.

Zajímavé přitom je, že potíže na tureckých trzích neznamenají prakticky žádnou nákazu pro zbylé emerging markets. To konec konců platí i o střední Evropě, která jakoby události v Ankaře a Istanbulu vůbec nevnímala. Akcie v regionu vesele posilují dál a měny zůstávají velmi stabilní, což se možná poněkud překvapivě týká dokonce i polského zlotého, jenž byl v posledních měsících zřejmě nejlepším regionálním barometrem tržní nálady na emerging markets.

Zůstaneme-li pak chvíli u zlotého, tak jeho stabilita možná neodráží jen to, že obavy z důsledků tureckého puče nejsou na globální úrovni až tak silné, ale možná i vylepšující se konjunkturální data u našich severních sousedů. Červnová tvrdá čísla z polské ekonomiky byla opravdu velmi silná a lze je Polákům jenom závidět. Například reálné mzdy v korporátním sektoru rostly meziročně v červnu o 6 %, přičemž stejným tempem upalovaly minulý měsíc i maloobchodní tržby a průmyslová výroba. Připočteme-li k tomu fakt, že se platební bilance Polska (tedy jeho běžný účet) průběžně vylepšuje, tak se zlotý opravdu nemusí eventuální nákazy z emerging markets bát. Stejně tak se polská měna nemusí bát ani ratingových agentur, které zdá se už vstřebaly skutečnost, že polští voliči loni “překvapivě” rozhodli o výměně vlády.

Se zlotým včera zahýbala polská makročísla za červen, která z jeho pohledu dopadla pozitivně. Kromě vyšších než očekávaných cen v průmyslu a očekávaného růstu průmyslové produkce šlo především o další silná čísla z maloobchodu. Reálné maloobchodní tržby rostly nejrychleji od prosince a jejich trend tak zůstává velice stabilní. Výkony maloobchodu odráží pozitivní vývoj na trhu práce a potvrzují, že již dva roky trvající deflace v Polsku nepředstavuje nikterak zásadní problém. Z pohledu celého dne se nicméně kurz zlotého měnil pouze málo, forint odpoledne mírně oslabil. Zbytek týdne není z regionálního pohledu příliš zajímavý a pozornost se soustředí na čtvrteční zasedání ECB. Minimálně krátkodobě však v očích investorů může být důležitější další vývoj v Turecku, jenž na klidu nepřidává. Nárůst napětí v této zemi však prozatím středoevropské trhy v podstatě ignorují.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!