Týdenní přehled pro pražskou burzu 17.-21.7.2017

Týdenní přehled pro pražskou burzu 17.-21.7.2017

Nejvýznamnější události týdne bylo ve středu pololetní vystoupení šéfky Fedu Yellenové v Kongresu, které sice výrazné překvapení nepřinesl, ale trh se zaměřil na holubičí pasáže, což podpořilo riziková aktiva (akcie). Yellenová potvrdila odhodlání Fedu dál zvyšovat sazby a začít snižovat bilanci, ale také připustila, že se může zvolnit tempo zvyšování úrokových sazeb, pokud inflace zůstane po úrovní 2 %. V USA byla odstartována nová výsledková sezóna, ale týkala jen pár firem a větší dopad neměla.

Za celý týden evropské akciové trhy přidaly téměř 2 procenta, akciové indexy v USA si připsaly poloviční růst. Index PX pražské burzy v pátek zavřel na 1001bodech (+0,9 % t/t).

CME

Na pražské burze nejdůležitější zprávou týdne bylo oznámení o prodeji chorvatských a slovinských aktiv ze strany CME. Prostředky budou použity na snížení dluhu, což přinese snížení úrokových nákladů. V reakci na tento krok agentura Moody’s zvýšila výhled na rating (B2) CME na pozitivní ze stabilního. Výrazný dopad neměla zpráva, že akcionář TCS snížil v CME svůj podíl na 9,1 % z 12,6 %. V pátek akcie zavřely na úrovni 96,5 Kč (+3,3 % t/t).

FORTUNA

Fortuna oznámila, že investiční fondy Altus TFI snížily svůj podíl ve společnosti na 1,44 % z 5,72 %. Současně majoritní vlastník Penta přes dceřinou společnost Forbet zvýšil svůj podíl k 27. červnu na 76,32 % (z 68,25 %). K 90% hranici nutné k vytěsnění minorit má Penta ještě poměrně daleko a pokud bude chtít společnost plně ovládnout, bude muset vzhledem k současné ceně akcií na trhu (139 Kč) přijít s výrazně atraktivnější nabídkou. Akcie Fortuny v pátek uzavřely na 138 Kč (-1,1 % t/t).

KOFOLA

Společnost Kofola koupila polskou společnost Premium Rosa (zdravá výživa), ceny transakce nebyla oznámena. Očekáváme, že se jedná o řády desítek milionů korun, což by nemělo mít výraznější dopad na společnost. Kofola rovněž zveřejnila podrobnosti k nabídce odkupu až 5 % vlastních akcií za cenu 440 Kč/akcii. Nabídku podává dceřiná společnost Kofoly Radenska. Důvod je optimalizace finančních prostředků v rámci skupiny. Časový rámec nabídky je 10. – 31. 7. 2017. Akcie Kofoly (+0,5 % t/t; 427 Kč) na zprávy výrazně nereagovaly.

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME (3,3 % t/t, 96,5 Kč), kdy jednoznačně pozitivní událostí je prodej chorvatských a slovinských aktiv. Bez podstatných zpráv nejvíce klesající akcií týdne byl Stock (-3,9 % t/t; 49,9 Kč).

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden ovlivní rozjezd výsledkové sezóny v USA a její zahájení v Evropě. Z makroudálostí bude důležitý v pondělí odhad HDP v Číně za 2Q, trh očekává růst na úrovni 6,8 % r/r. Ve čtvrtek zasedá ECB, změna politiky není na programu, ale trh bude vyhlížet komentáře o výhledu měnové politiky ECB.  V USA z velkých společností bude příští týden své čtvrtletní výsledky oznamovat například technologické firmy IBM a Microsoft, zbrojař Lockheed Martin, banky Bank of America a Goldman Sachs či konglomerát General Eletric.

V Praze výsledkovou sezónu zahájí v pátek 21. 7. společnost Unipetrol. Silné makroprostředí, standardní provoz a platba od pojišťoven můžou znamenat rekordní čtvrtletí. Očekáváme, že zisk EBITDA by mohl být někde kolem 5,5 mld. Kč.

Zdroj: analytický tým J&T Banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!