Týdenní přehled pro pražskou burzu 19.-23.6.2017

Týdenní přehled pro pražskou burzu 19.-23.6.2017

Obchodování na finančních trzích bylo většinou klidné, malou výjimkou byla pouze středa a čtvrtek. Ve středu akciové indexy bez zpráv rostly kolem 1 %, naopak ve čtvrtek prošly mírnou korekcí, kterou ovlivnilo i zasedání Fedu ve středu večer. Fed podle očekávání zvýšil sazby, ale také naznačil, že bude dál pokračovat ve zvyšování sazeb, a také představil program na snižování své bilance. Fed pomohl dolaru, který posílil k euru na 2týdenní maximum (1,115 USD/EUR), naopak své zisky korigovaly středoevropské měny včetně koruny, která krátce oslabila o 15 haléřů na 26,3 CZK/EUR.

Eurozóna ve čtvrtek v noci schválila uvolnění další pomoci Řecku (8,5 mld. EUR), naopak odsunuty na později byly rozhovory o odpuštění řeckého dluhu. V pátek trhy přijaly tyto zprávy bez reakce.

Za celý týden zůstaly trhy v USA bez výraznější změny, v Evropě zaznamenaly mírné ztráty do 1 %. Index PX pražské burzy v pátek zavřel na 991 bodech (-1,3 % t/t).

ČNB

Jedinou výraznější zprávou na pražské burze v uplynulém týdnu byla zpráva ČNB o finanční stabilitě. Český finanční sektor zůstává stabilní a odolný vůči případným nepříznivým šokům, problém však centrální banka vidí v oblasti financování nákupu nemovitostí. Z tohoto důvodu ČNB  zvyšuje od 1. července 2018 proticyklickou kapitálovou rezervu pro banky z 0,5 na 1,0 %. Zároveň zpřísnila limity úvěru k ceně nemovitosti zahrnutím i dalších úvěrů, které banka klientovi poskytuje vedle hypotéky. Toto doporučení rozšířila i na nebankovní poskytovatele úvěrů. Z pohledu Monety a Komerční banky se jedná o mírně negativní zprávu. Možnost zvýšení rezervy již ČNB v minulosti naznačila a management má dostatek času, jak na tyto kroky reagovat. Akcie obou bank přešly zprávu bez výraznější reakce.

Kofoly

Od úterý 13. června se akcie Kofoly obchodují bez nároku na dividendu 13 Kč na akcii, což představuje 3% hrubý dividendový výnos. Akcionáři Pegasu dále na valné hromadě podle očekávání schválili managementem navrhovanou dividendu 1,3 EUR na akcii (3,8% hrubý div. výnos) a zrušení dříve vykoupených vlastních akcií (5 % z celkového počtu).

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Od pondělí 19. června začne platit nové složení středoevropských CECE indexů, což se projevilo v mírně zvýšených objemech obchodování v pátek především v závěrečné aukci.

Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne byl Philip Morris (+2,9 % t/t na 14 601 Kč). Za růstem nestála žádná fundamentální zpráva. Naopak největší propad zaznamenaly akcie Komerční banky (-3,4 % t/t na 898 Kč), které propadly hlavně na závěr pátečního obchodování pravděpodobně v souvislosti s rebalancováním CECE indexů.

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Kalendář na příští týden příliš významných událostí neobsahuje. V USA budou v průběhu týden pouze zveřejněna data z nemovitostního trhu (prodeje domu). V Evropě na konci týdne budou oznámeny indexy nákupních manažerů ve službách a průmyslu, které zůstávají  na několikaletých maximech a naznačují pokračování růstu evropské ekonomiky. Příští týden by měly být oficiálně zahájeny vyjednávání o vystoupení Británie z EU.

Zdroj: analytický tým J&T Banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!