Týdenní přehled pro pražskou burzu 26.6.-30.6.2017

Týdenní přehled pro pražskou burzu 26.6.-30.6.2017

Uplynulý týden byl bez výraznějších informací, které by hýbaly finančními trhy. Investoři sledovali první kolo rozhovorů mezi Velkou Británií a EU o Brexitu. Dle očekávání EU praktikuje relativně ostrou rétoriku vůči Velké Británii, ale postupného pokroku v některých otázkách bylo dosaženo. Trh rovněž sledoval pohyb na ropě, která v případě WTI již poklesla pod 43 USD/bbl. Důvodem je rostoucí produkce v USA a jen pozvolný pokles zásob. V absolutní úrovni je stav zásob v USA stále poblíž rekordních úrovní. Akciové indexy v zámoří i přes klesající cenu ropy zůstaly bez větších změn. Domácí index PX byl lehce pod tlakem, v pátek uzavřel na 981 bodech (-1,0 % t/t).

Z domácích zpráv jsme sledovali především valnou hromadu ČEZu. Zde se investoři zaměřovali především na schválení návrhu managementu na hrubou dividendu 33 Kč (7,4% hrubý div. výnos). Dle očekávání byl tento návrh schválen. Titul se s nárokem na ni obchodoval do pátku (23.6.). Akcie zakončila týden na 434 Kč (-3,2 % t/t).

KOFOLA

Kofola na řádné valné hromadě dle očekávání schválila hrubou dividendu ve výši 13,5 Kč/akcii. Jen připomínáme, že titul se již obchoduje bez nároku na tuto dividendu. Akcie zakončila páteční seanci na 431 Kč (-0,1 % t/t).

Unipetrol

Ředitel Benziny (ze skupiny Unipetrol) Marek Zouval uvedl, že zisk EBITDA by v letošním roce mohl překročit 1 mld. Kč a tržní podíl by mohl do konce roku překročit 20 %. Loni byla EBITDA 957 mil. Kč a tržní podíl Benziny byl v lednu 18,1 %. Růst je dán postupným přebíráním nakoupených čerpacích stanic od OMV. Unipetrol zakončil týden na 283 Kč (1,1 % t/t).

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byl ČEZ (-3,2 % t/t na 434 Kč). Někteří investoři byli zklamaní z toho, že VH schválila hrubou dividendu „jen“ 33 Kč/akcii. Navíc páteční poslední den s nárokem nutil technicky některé investory realokovat své finanční prostředky vzhledem k tomu, že se obávají, že titul poklesne více než o dividendu vzhledem k výhledu hospodaření. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla O2 CR (+3,5 % t/t na 285 Kč). O2 CR byla mírně pod tlakem z předminulého týdne kvůli rebalancování indexů CECE. Nicméně tento technický faktor již polevil a na titul se vrátili kupci.

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Ani příští týden nebude ve znamení významnějších informací. Investoři budou nadále úzce sledovat cenu ropy, která může přinést na trh volatilitu. Ceny poblíž 40 USD/bbl mohou některé investory již znervózňovat. Očekáváme, že trh může předvést vyšší volatilitu a lehce vybírat zisky vzhledem k úrovním ceny ropy.

Z domácího trhu připomínáme, že se v pondělí budou akcie ČEZu poprvé obchodovat bez nároku na hrubou dividendu 33 Kč/akcii (7,4% hrubý div. výnos).

Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na páteční PMI průmyslu (oček. 51 po 51,2 bodech). V USA se zaměříme na pondělní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. -0,7 po -0,8 % m/m) a páteční index nákupních manažerů z Chicaga (oček. 58 po 59,4 bodech). V Německu se zaměříme na pondělní indexy IFO, kde se očekává téměř nezměněný stav.

Zdroj: analytický tým J&T Banky

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!