Týdenní výhled pro finanční trh

Týdenní výhled pro finanční trh

Zápis FOMC by měl naznačit hloubku rozporů mezi jednotlivými členy

Po pátečních smíšených datech z USA budou trhy tento týden hledat nějaké vodítko pro budoucí vývoj americké měnové politiky v zápisu Fedu z minulého jednání. FOMC je ve svých názorech rozdělená a zápis by tedy mohl přeci napovědět nejpravděpodobnější směr, kterým se ubere. Regionu budou tomuto týdnu dominovat čísla o inflaci. Česká by měla stagnovat, kdežto v Polsku by mohly zmírnit deflační tlaky.

Průmysl v eurozóně v srpnu oživí

Ekonomický kalendář tento týden neslibuje žádná velká překvapení, ale i tak bude co sledovat. Euroskupina v pondělí projedná rozpočty členských zemí na příští rok a pravděpodobně vezme na vědomí zpoždění v plnění dohody s Řeckem. Průmyslová produkce za celou eurozónu by měla potvrdit silná čísla z jednotlivých členských zemí z minulého týdne. Ve středu se dozvíme více o rozporech v FOMC a možná i dalším směřování americké měnové politiky. Pátek pak uzavře daty o maloobchodu v USA, které se těší velkému zájmu finančních trhů.

V pondělí se schází euroskupina, aby prodiskutovala Řecko. Členské země totiž musí Evropské komisi předložit své rozpočtové plány na 2017. Euroskupina pravděpodobně vezme na vědomí další zpoždění v plnění programu. Aby totiž Řecko dostalo 2,8 mld. EUR ze zbývající tranše, tak řecký parlament musí schválit několik zásadních opatření. Navíc politická situace v Řecku se zhoršila a riziko předčasných voleb se zvýšilo.

ZEW index v říjnu by měl o něco málo poklesnout. Přeci jenom finanční trhy byly Brexitem a současnou situací bankovního sektoru v Evropě zasaženy nejvíce, a proto i diskrepance mezi předstihovými indikátory ještě nějakou dobu zůstane. Tento ukazatel by tedy neměl být tak směrodatný pro reálnou ekonomickou situaci Německa.

Průmyslová produkce v eurozóně za srpen by se měla odrazit zpátky do kladných růstových hodnot. Tomuto pohybu napovídají i údaje z minulého týdne z Francie a Německa. Na základě těchto údajů, které představují 80 % objemu produkce, očekáváme růst 1,4 % m/m. Za předpokladu nezměněné produkce v září by to pravděpodobně znamenalo růst HDP o 0,3 %q/q ve třetím čtvrtletí.

Neočekáváme, že by se finální čísla inflace měly změnit. Energie byly prvotním hybatelem inflace v září. Na druhou stranu ceny potravin zpomalily z 0,9 % y/y na 0,4 % y/y, zatímco ceny služeb stagnovaly i přes mírné zvýšení nájemních cen.

Maloobchodní prodeje pravděpodobně po zklamání v srpnu oživí. Měl by se projeti solidní růst v kategoriích osobních aut a prodejů pohonných hmot. Kontrolní skupina by měla přidat 0,3 % y/y.

Počet nově vytvořených pracovních míst v USA úplně nepřesvědčil

Počátek minulého týdne byl ve znamení spekulací ohledně dalšího směřování programů kvantitativního uvolňování v eurozóně. Na trhu se objevily zprávy, že se ECB blíží ke konsenzu ohledně omezení nákupů aktiv ještě před koncem programu QE. ECB dále dodala, že jedním ze scénářů je omezování nákupů o 10 mld. EUR měsíčně, přičemž načasování bude záležet na ekonomickém výhledu. Zveřejnění zápisu z měnového jednání ECB 7. – 8. září nic takového nepotvrdilo a také nepřineslo nic nového ohledně omezování programů kvantitativního uvolňování. ECB pouze potvrdila stávající nastavení programu na 80 mld. EUR měsíčně a potvrdila, že bude fungovat minimálně do března 2017.

Celý uplynulý týden byl ale ve znamení čekání na páteční údaje z amerického trhu práce. Další události toho týdne nakonec zůstaly ve stínu. Zveřejnění amerických statistik z trhu práce, především počtu nově vytvořených pracovních míst rozkmitaly kurz amerického dolaru vůči euru krátkodobě až +0,3 % a -0,2 %. Počet nově vytvořených pracovních míst totiž zklamal očekávání trhu, když bylo vytvořeno pouze 156 tis. Pracovních míst (trh 172 tis.). Nezaměstnanost přidala 0,1 pb a vzrostla na 5 %, což je dáno hlavně zvýšením pracovní síly.

Tyto nepřesvědčivé údaje o vývoji trhu práce opět zamotají hlavu americkým centrálním bankéřům, kteří v minulých týdnech připravovali trh na možné zvýšení sazeb. Tato čísla tedy jsou tak akorát na hraně, aby oběma táborům poskytly argumenty pro jejich pozici. Trhy zvýšení ovšem moc nevěří, protože dolar po počáteční volatilitě míří směrem ke slabší hodnotě. Očekáváme, že na listopadovém setkání FOMC se tedy tomuto tématu bude věnovat podrobná diskuze. Na druhou stranu do prosince ještě přijdou další dvě tyto statistiky, a tak bychom se onoho zvýšení sazeb v USA mohli dočkat, pokud úroveň tohoto ukazatele zůstane na této úrovni.

Inflace v září poklesla díky sezónnímu efektu

Tento týden bude v regionu ve znamení inflace. V ČR by inflace měla stagnovat na 0,6 %. V Polsku očekáváme, že čísla za září potvrdí výrazné zmírnění deflace.

Naše odhady ukazují, že česká cenová hladina poklesla druhý měsíce v řadě. Je to dáno ale sezónními změnami dovolených, které v září zlevňují jako last minuty zájezdy. Očištěná inflace o tyto efekty by měla vykázat růst o 0,3 % m/m. Efekt základny cen pohonných hmot přispívá ke zmírnění poklesu cen v této složce z -10,6 % na -7,5 %. Na druhou stranu naše propočty ukazují, že ceny potravin o něco vzrostly, ale jádrové ceny naopak zvolnily svůj růst. Celková inflace tedy v září stagnovala na 0,6 % y/y, což by v kombinaci s prodloužení „tvrdého“ závazku o čtvrtletí mohlo snížit tlak na kurzový závazek.

V září na trh práce pravidelně míří absolventi škol, kteří si užili prázdniny. Na druhou stranu ještě stále probíhají sezónní práce v zemědělství, a tak sezónní faktory jsou stále příznivé. Očekáváme tedy, že podíl nezaměstnaných poklesl o 0,1 pb. na 5,2 %.

Polská deflace by se měla zmírnit na -0,5 % v září (z -0,8 % v srpnu) v souladu s rychlým odhadem. Meziměsíčně by ceny měly vyrůst o 0,1 %, což bude důsledek růstu cen v dopravě, které přidaly 1,3 %. Ke zmírnění deflace by měly přispět i další složky jako např. potraviny (0,2 % m/m), odívaní a boty (0,8 % m/m) a jádrová inflace by měla vykázat -0,2 % m/m (v srpnu 0,4 % m/m).

Srpnový běžný účet v Polsku zůstal v mínusu. Schodek obchodní bilance vykáže stejnou výši. Exporty i importy v srpnu o něco vzrostly s tím, jak přidala průmyslová výroba. Stejná výše schodku obchodní výměny a běžného účtu je dána vyrovnáním deficitu primárních a sekundárních důchodů s kladnou bilancí na účtu služeb.

Reálné ekonomice se dařilo

Koruna zůstala během minulého týdne přibitá k hranici 27,02 CZK/EUR stejně jako během celého září a většinu srpna. Na podporu kurzu na této hranici musela ČNB v srpnu vydat o něco více než 1 mld. EUR. To je asi třikrát víc než v červenci a druhá nejvyšší suma od počátku roku. Z v pátek zveřejněného zápisu měnového jednání ČNB navíc plyne, že bankovní rada na minulém zasedání projednávala možnost zavedení záporných sazeb. My s touto možnost počítáme v naší prognóze. Vidíme ji jako krátkodobé opatření na několik měsíců kolem procesu opuštění devizového závazku. Myslíme si také, že negativní úrokové sazby budou zavedeny na nadbytečnou likviditu, která bude do české ekonomiky proudit před odvoláním kurzového závazku s cílem vydělat na předpokládaném posílení české měny.

Devizový kurz bude ovšem pod tlakem i nadále. Základy české ekonomiky jsou totiž velmi dobré. Měsíční indikátory z reálné ekonomiky totiž potvrdily dobrou kondici hospodářství. ČSÚ minulý čtvrtek zveřejnil maloobchodní tržby za srpen, které vykompenzovaly propad v červenci. Částečně k tomu přispěly i dva pracovní dny více ve srovnání s minulým rokem. Ovšem i po jejich očištění zůstane růst 5,6 % y/y. Struktura ukázala, že české domácností se nebojí utrácet i za zbytné zboží (růst o 12,4 % y/y). Dvojciferný růst vykázaly i tržby za pohonné hmoty. To je důsledek stále nízkých cen a také většího počtu Čechů trávící dovolenou v tuzemsku.

V pátek tyto pozitivní zprávy doplnily údaje za zahraniční obchod, průmysl a stavebnictví. Obchodní bilance v srpnu vykázala přebytek ve výši 13,8 mld. CZK. Je to také důsledek vyšší dynamiky průmyslové výroby, což také naznačuje struktura obchodní bilance. Příznivě ji totiž ovlivnil přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky (+15,4 mld. CZK). Opět se tak ukazuje, že výše obchodního přebytku je navázána na dynamiku průmyslové produkce. Ta totiž v srpnu přidala 13,1 % y/y, očištěno o dva pracovní dny navíc to dělá stále solidních 7,7 % y/y. Stavebnictví sice v srpnu zmírnilo svůj pokles, ale i tak jeho dynamika zůstává negativní na úrovni -8,4 % y/y (očištěno o dva pracovní dny). Za tímto vývojem stojí hlavně inženýrské stavebnictví, protože pozemní stavebnictví přispělo marginálně kladně.

 

Ostatní regionální měny během týdne posilovaly. Maďarský forint proti euru získal 1,4 % a polský zlotý 0,5 %. Polská měnová politika totiž zůstala stabilní. Centrální banka, do které byl jmenován nedávný ministr financí Szalamacha, totiž pro nějakou změnu sazeb důvod. Velký pohyb nevyvolalo ani zveřejnění informace, že dolní komora polského parlamentu začne 19. října projednávat návrh polského prezidenta na zmírnění dopadů hypoték v cizích měnách. Obchodování s maďarským forintem bylo během minulého týdne podporováno dobrými výsledky reálné ekonomiky. Maloobchodní tržby přidaly 4,3 % y/y (o 0,5 pb více než v červenci). Průmysl pak vzrostl o 3,5 % y/y, což překonalo očekávání o 1,3 pb a zvrátilo negativní vývoj v červenci.

Zdroj: Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!