Ukončení intervencí ČNB na koruně závisí od prosincového zasedání ECB

Ukončení intervencí ČNB na koruně závisí od prosincového zasedání ECB

Mario Draghi si včera na tiskové konferenci nechal všechny možnosti otevřené. ECB nehlasovala ani o natažení ani o útlumu politiky QE (kvantitativního uvolňování). Trhy ale mezi řádky četly spíše lehce holubičí signál.

Jednak díky tomu, že Mario Draghi de facto vyloučil možnost úplného ukončení QE ze dne na den. S tím sice na trhu prakticky nikdo nepočítal, ale ECB zatím “natvrdo” tuto variantu nevyloučila. Za druhé, přestože je spokojen s odolností ekonomiky eurozóny, ECB vnímá rizika současné prognózy vychýlená směrem dolů – k nižší inflaci a růstu. My stále sázíme v hlavním scénáři na to, že ECB od března 2017 začne program QE postupně utlumovat. Prosincový verdikt ale bude hodně napínavý a ve finále do velké míry podmíněný nově příchozími daty.

Pokud by se ECB z opatrnosti rozhodla natáhnout QE v plné výši o dalších zhruba 6 měsíců, mělo by to dopad i na ČNB. Ta by pravděpodobně nijak nespěchala v příštím roce s ukončením intervencí, které by se z poloviny roku 2017 (3Q) přesunulo zřejmě na jeho konec. Co před prosincovým zasedáním ECB sledovat konkrétně?

Důležité bude vidět rozumné výsledky HDP za třetí kvartál – my zatím čekáme 0,2-0,3 % q/q. To by ECB mohlo teoreticky stačit (není daleko od prognózy), pokud současně uvidí, že letní zpomalení průmyslu bylo dočasné – tj. uvidí i v listopadu a v říjnu dobré výsledky PMI a indexu Ifo. Větším problémem ale mohou být inflační čísla – respektive pomalá dynamika jádrové inflace. Do prosincového zasedání ještě budeme mít k dispozici říjnová a listopadová inflační čísla. Počítáme s tím, že celková inflace by v listopadu mohla vystoupat k 0,6 % a mít našlápnuto překonat 1 % na začátku roku 2017. Bojíme se ale, že jádrová inflace zůstane stabilní na současných nízkých úrovních, a to se některým centrálním bankéřům nemusí líbit. Mohl by je ale uklidnit pokračující dobrý výkon trhu práce (nezaměstnanost za září a říjen), který by měl časem tlačit jádrovou inflaci výše…

Prosincové rozhodnutí ECB zůstává v každém případě hodně nejistou otevřenou hrou s poměrně dalekosáhlými důsledky. Citlivost investorů na čísla z eurozóny i výroky centrálních bankéřů bude bezesporu vysoká.

Eurodolar se sesunul k hranici 1,09

Trh s eurodolarem včera nabyl dojmu, že ECB zřejmě v prosinci oznámí prodloužení kvantitativního uvolňování, takže měnový pár EUR/USD se sesunul k hranici 1,09. Dnešní kalendář očekávaných událostí je prázdný až na dvě vystoupení vedení Fedu. Pokud jde o libru, tak ta vcelku v pohodě ustála setkání britské premiérky s čelnými představiteli EU, kteří ji ujistili, že jednání o brexitu budou tvrdá.

Dluhopisy: Výnosy německých dluhopisů šly po včerejším zasedání ECB nakonec dolů. Líbily se jim zmínky o tom, že ECB neuvažuje o okamžitém ukončení politiky QE a současně zmínky o rizicích vychýlených směrem k nižšímu růstu a inflaci. Na druhou stranu Mario Draghi nechal vzhledem k prosincovému zasedání dveře otevřené jednoznačně na obě strany – směrem k natažení i útlumu měnové expanze. Věříme, že bundy budou v následujících týdnech více citlivé na nejnovější makročísla .

Zdroj: analyticky tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!